Firma RateHawk zagrożona bojkotem w Polsce

RateHawk

Firma RateHawk, jeden z liderów wśród systemów B2B, należący między innymi do przedsiębiorców rosyjskich a więc kapitału rosyjskiego, musi się liczyć z bojkotem na rynku polskim. Już jedno z dużych biur podróży specjalizujące się w podróżach służbowych zawiesiło współpracę z RateHawk.

W ubiegłym roku RatwHawk zaczął ekspansję na polskim rynku, oprócz biletów lotniczych mocno postawił też na własne kontraktowanie hoteli i udało się podpisać kontrakty z kilkoma niezależnymi sieciami w Polsce.

W związku z haniebną agresją Rosji na Ukrainę, wielu przedstawicieli branży turystycznej rozważa bojkot RateHawk, zawieszenie współpracy, usunięcie z grona członków stowarzyszeń i organizacji.

Firma RateHawk jest częścią grupy turystycznej Emerging Travel Group, w której skład wchodzą również: Zenhotels.ru, Ostrovok.ru (najpopularniejszy portal rezerwacji usług turystycznych w Rosji), B2BOstrovok.ru – Komandriovki (rynek podróży służbowych).
W 2019 prywatny fundusz inwestycyjny LVL1 GROUP zasilił Ratehawk kwotą 10 milionów dolarów.

Głównymi udziałowcami funduszu LVL1 Group jest rosyjski biznesmen Lev Bizumovich Leviev – współzałożyciel VK.RU -największej rosyjskiej sieci społecznościowej, z siedzibą w Moskwie oraz właściciel Selectel – rosyjskiego dostawcy hostingu internetowego z siedzibą w St. Petersburgu.

Pozostałymi udziałowcami LVL1 Group są Igor i Dimitry Bukhman – właściciele firmy informatycznej Playtrix, założonej w 2004 roku w Wołogdzie w Rosji.

W piśmie od CEO ETG, Felixa Shpilmana, podkreślono, że Emerging Travel Inc. jest spółką amerykańską zarejestrowaną w stanie Delaware w dniu 8 września 2010 r. („ETG”). ETG została założona przez Serge’a Fagueta, obywatela Ukrainy i Kirilla Makharinsky’ego, obywatela Wielkiej Brytanii. ETG ma ponad 45 udziałowców. Ponad 90 proc. kapitału zakładowego ETG jest kontrolowane przez obywateli USA, Wielkiej Brytanii, Izraela i Ukrainy.

Zarząd ETG składa się z 5 osób będących obywatelami Portugalii, Izraela, USA i Łotwy.

Warto zaznaczyć, że żaden z udziałowców ETG ani członków Zarządu nie podlega żadnym sankcjom międzynarodowym.

Firma pada więc ofiarą powiązań z rosyjskim kapitałem.

Według naszych informacji jeden z poważniejszych graczy na polskim rynku podroży służbowych zablokował wszelkie operacje RateHawk. Coraz więcej biur turystycznych zamierza iść tą drogą. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że członkowie dużej organizacji samorządu turystycznego postulują usunięcie RateHawk ze swego grona.

Czy będzie bojkot TUI?

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center