Czy będzie bojkot TUI?

TUI Poland / Facebook

Wobec barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę, polska branża turystyczna zainicjowała wielką akcję pomocy humanitarnej dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy. Czy nie nadszedł czas, by uderzyć – na ile można – również w firmy z kapitałem rosyjskim, których dochody mogą być przeznaczane na dozbrajanie bandyckiej armii rosyjskiej. Pierwszym celem bojkotu powinny być imprezy sprzedawane przez TUI, należącego w dużej części do rodziny Mordaszowów, której głowa – Aleksiej – należy od lat do najbogatszych rosyjskich oligarchów-sojuszników Putina.

Majątek oligarchy jest oceniany na 29,1 mld dolarów. Mordaszow jest między innymi właścicielem koncernu stalowego Severstal, oraz (wraz z synami) w 99,94 proc. właścicielem kopalni złota Nordgold oraz współudziałowcem w rosyjskiej firmie Power Machines produkującej turbiny. Ta firma „zasłynęła” tym, że pod nazwą Gas Turbine Technologies – mimo sankcji unijnych i amerykańskich – wysłała cztery turbiny gazowy na półwysep krymski.
Od czerwca 2021 Mordaszow i jego Severstal są objęte sankcjami ukraińskimi.

Prywatnie Mordaszow jest przyjacielem mordercy Putina.
Może czas na sankcje wobec turystycznej części jego imperium?

36 proc. giganta turystycznego TUI oraz prawie 100 proc. TUI Russia również należy do Mordaszowa.

W pierwszym kwartale bieżącego roku rozliczeniowego, który w Grupie TUI rozpoczął się 1 października 2021 roku a zakończy 30 września 2022 roku, firma odnotowała przychody w wysokości 2,37 miliarda euro.

Według raportu firmy TravelData.pl analizującej polski runek turystyczny, TUI Poland (czyli biura podróży TUI Poland i TUI Dystrybucja), odnotowały w 2019 roku obroty w wysokości 2,7 mld złotych a zysk netto wyniósł 13,1 mln.
Wartość sprzedanych imprez w okresie październik 2019 roku – wrzesień 2020 roku, która wyniosła 1,13 miliarda złotych,

Z kolei w roku finansowym 2021 (zamkniętym 30 września) sprzedaż wzrosła wobec 2020 roku o około 65 procent, czyli do ponad 1,86 miliarda złotych.

Podkreślmy, ponad 1/3 tej firmy należy do przyjaciela prezydenta Rosji. Jest to zaledwie ułamek jego gigantycznego majątku, ale ewentualne uszczknięcie go będzie nie tylko próbą nacisku ekonomicznego – przede wszystkim będzie to symbol solidarności z Ukrainą.

W mediach społecznościowych pojawiają się apele o bojkot towarów i usług firm rosyjskich. Coraz częściej na tej liście umieszczana jest nazwa TUI.

Cześć szefów polskich biur podróży jest na etapie informowania, uświadamiania ludziom – na swoich prywatnych social mediach i social mediach biur podróży – kto jest najpoważniejszym udziałowcem TUI. Jest to dobry sposób, by klienci sami, w zgodzie ze swoim sumieniem podejmowali decyzje o zakupie imprezy turystycznej z tym lub innym touroperatorem.

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center