Festiwal Warszawa Singera rusza już w sobotę. Sprawdź, co w programie

MM

W Warszawie rozpocznie się wkrótce jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Przed nami XV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. W tym roku po raz pierwszy dołączy do niego dzielnica Wola. Oprócz artystów z Polski w festiwalu udział wezmą gwiazdy z Izraela, USA, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Finlandii, Hiszpanii i Japonii.

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu, piętnasta edycja będzie wyjątkowa nie tylko ze względu na bogaty program, ale również z uwagi na zbieg rocznic: w tym roku 50-lecie twórczości artystycznej obchodzi Gołda Tencer, dyrektor artystyczny i twórca Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera oraz dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie. Ponadto, ten rok jest szczególny dla kierowanego przez nią teatru, podjęto bowiem decyzję o przeniesieniu go z tymczasowej siedziby na ulicę Próżną 14.

Przegląd twórczości w Teatrze Żydowskim

Spektakle w Teatrze Żydowskim będą jak zwykle nieodłączną częścią festiwalu. Już od 22 sierpnia, jeszcze przed oficjalnym startem Festiwalu Warszawa Singera, rozpocznie się teatralna część tego wydarzenia. Będzie można wybierać spośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego. Spektakle teatrów izraelskich grane są w języku hebrajskim i jidysz z tłumaczeniem na język polski.

„Festiwal Singera jest wyjątkowy, bo łączy kulturowo. A dziś, w czasach odradzającego się rasizmu i ksenofobii jest to wyjątkowo ważne” – podkreślała podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta warszawy Renata Kaznowska.

Okno na Waliców, czyli festiwal w domu Władysława Szlengla

Tegoroczna edycja będzie w części poświęcona upamiętnieniu postaci Władysława Szlengla, poety pochodzenia żydowskiego, który nie zawiesił swojej działalności twórczej mimo wybuchu wojny, podczas której trafił do getta warszawskiego. Projekt „Okno na Waliców”, organizowane przez Wolskie Centrum Kultury, odbędzie się w otoczeniu kamienicy przy Waliców 14, w której mieszkał poeta i przy której przebiegała granica getta. 25 sierpnia odbędą się tam warsztaty, spacer po Woli oraz wieczorny koncert.

Jak co roku, podczas Festiwalu Singera, ulice Warszawy rozbrzmiewać będą muzyką. Będą oczywiście koncerty w ramach Singer Jazz Festiwal, muzyka klezmerska, koncerty kantonalne, piosenki XX-lecia międzywojennego. Będą też spotkania w ramach Żydowskiego Salonu Literackiego i liczne spektakle w Teatrze Żydowskim i Teatrze Kwadrat. A także pokazy filmów przedwojennych w Iluzjonie, warsztaty kulinarne, taneczne, atrakcje dla dzieci, Szabat Szalom na placu Grzybowskim, jarmark na próżnej.

Eksplozja muzycznej energii na koncercie finałowym

Jak zwykle, festiwal zwieńczy otwarty dla publiczności koncert finałowy na Placu Grzybowskim. 2 września o godzinie 19.30 zagra charyzmatyczny skrzypek i kompozytor Ara Malikian. Wraz z profesjonalnym zespołem muzyków wykona dzieła Vivaldego, Mozarta, Paganiniego i innych wielkich kompozytorów, przeboje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa i Davida Bowie w oryginalnych interpretacjach oraz własne kompozycje.