Festiwal Rzeźb Lodowych i świąteczne dekoracje z poznańskimi legendami w tle

fot. Robert Uhryn

W trakcie odbywania się Jarmarków Bożonarodzeniowych po raz 15 odbył się w Poznaniu Festiwal Rzeźb Lodowych, zaliczony od tego roku do Lodowych Mistrzostw Świata. Przedświątecznym wydarzeniom towarzyszą widniejące w całym mieście świąteczne dekoracje nawiązujące do poznańskich legend.  

Oprócz festiwalu, w ramach Betlejem Poznańskiego – corocznej imprezie kulturalno-rozrywkowej, związanej z okresem Bożego Narodzenia – działają cztery Jarmarki Bożonarodzeniowe, na Placu Wolności, koło “Areny”, przy City Parku i na Rynku Łazarskim (ostanie trzy zlokalizowane są w dzielnicy Łazarz).

W całym mieście znajduje się pełno świątecznych dekoracji nawiązujących do poznańskich legend, rozświetlonych choinek, a także odbywają się imprezy towarzyszące. Oświetlony został Most Biskupa Jordana, Śródka oraz śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego, rondo Kaponiera. Na poznańskich rynkach (Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim) stoją świąteczne choinki. Ozdoby na latarniach znajdują się na fragmencie Al. Niepodległości (od ul. Libelta do ul. Św. Marcin), na Moście Teatralnym, Moście Dworcowym oraz ul. Św. Marcin.
Wszystkie świąteczne lokalizacje łączy Betlejemska Bimba – tramwaj z numerem 24.

fot. Robert Uhryn

Laureaci tegorocznej edycji Festiwalu Rzeźb Lodowych:

Konkurs małej rzeźby

1 miejsce Michał Mizuła POLAND
2 miejsce Damian Wiśniewski POLAND
3 miejsce Ludo Roders NETHERLANDS

 

Speed ice carving

1 miejsce Michał Mizuła POLAND
2 miejsce Angelito Baban USA
3 miejsce Piotr Boroń POLAND

 

Konkurs główny

1 miejsce Victor Dagatan (PHILIPPINES) & Angelito Baban (USA)
2 miejsce Michał Mizuła (POLAND) & Damian Wiśniewski (POLAND)
3 miejsce Marek Szewczyk (POLAND) & Ludo Roders (NETHERLANDS)