Esky.pl: Rzym, Londyn i Barcelonę odwiedzi blisko 60 proc. Polaków, którzy planują wyjazdy jesienią

fot. archiwum eSky.pl

Jeden na czterech Polaków poszukujących jesiennych lotów na eSky.pl chce spędzić city break w Rzymie. W czołówce znalazły się też Londyn i Barcelona, do których planuje lecieć więcej niż jedna trzecia Polaków organizujących krótką podróż na własną rękę. Analitycy eSky.pl sprawdzili, dokąd najchętniej wybierzemy się tej jesieni.

Włochy to jedyny kraj, który w rankingu eSky.pl najchętniej wybieranych miast tej jesieni ma więcej niż jednego reprezentanta – Mediolanem i Wenecją jest zainteresowanych 16 proc. podróżników. Natomiast 70 proc. Polaków pytanych w maju przez GfK Polonia o plany na tegoroczne krótkie podróże zadeklarowało wyjazd na co najmniej jeden city break.

Jesienią tłumnie do Rzymu

Faworytem wśród Polaków na krótki zagraniczny wypad od lat pozostaje Rzym. Ten rok nie jest wyjątkiem – w rankingu najpopularniejszych kierunków city breakowych stolica Włoch odpowiada za niemal 23 proc. zapytań na eSky.pl. Drugim miastem cieszącym się popularnością tej jesieni jest Londyn. Największym miastem Wielkiej Brytanii zainteresowanych jest ponad 20 proc. podróżnych.

Tegoroczne city breakowe podium zamyka Barcelona, gdzie oferty lotów sprawdzało więcej niż 15 proc. użytkowników eSky.pl. Tuż za głównym miastem Katalonii na czwartym miejscu plasuje się Paryż z wynikiem 12 proc., który w rankingu najchętniej wybieranych jesiennych kierunków wyprzedził Mediolan o mniej niż 0,5 p.p, zostawiając włoską stolicę mody na piątym miejscu w zestawieniu.

„Pomimo stałej obecności tych europejskich miast na podróżniczej liście milionów osób, każde z nich oferuje niepowtarzalne doświadczenia. W Rzymie przeżywamy spotkania ze starożytnością i zaznajemy włoskiego stylu życia, podczas gdy w Londynie możemy zanurzyć się w atmosferze nowoczesnego miasta z bogatą królewską historią. Z kolei Barcelona uwodzi architekturą oraz łagodną pogodą, a w Paryżu i Mediolanie możemy zasmakować pysznej lokalnej kuchni i obcować ze światowej klasy sztuką” – wymienia Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Szóste miejsce w rankingu popularnych jesiennych miejsc podróżniczych przypada w tym roku Wenecji. Osoby sprawdzające loty do włoskiego miasta na wodzie stanowiły bowiem 4,5 proc. w całości wyszukiwań. Zainteresowaniem mniejszym jedynie o 1 p.p. cieszy się w tym roku Amsterdam, który znajduje się na siódmym miejscu zestawienia. Listę najpopularniejszych kierunków na city break zamykają Bruksela, Wiedeń i Sztokholm – udział każdego miasta to 3 proc.

Sześciodniowy city break w Hiszpanii

Nad Morzem Śródziemnym w Hiszpanii chcemy spędzić średnio 5,8 dni. Do Rzymu i Londynu polecimy zaś na 5,2 dni. Nieco krócej, bo przez ok. 4,9 dni, planujemy zostać w Wenecji i Mediolanie, a na zwiedzanie Amsterdamu i Brukseli poświęcimy blisko 4,8 dni. Podróż do Paryża chcemy zorganizować na 4,6 dni, a do Sztokholmu – na 4,4. Najmniej czasu poświęcimy na city break w Wiedniu, bo do stolicy Austrii wybierzemy się na 3,9 dni.

„Co ciekawe, na city breaki już nie patrzymy tylko poprzez pryzmat okazyjnych cen lotów. Oczywiście nadal jest to czynnik, który – według ostatnich badań GfK Polonia – ponad połowa badanych z Polski bierze pod uwagę przy samodzielnej organizacji krótszych wyjazdów za granicę. Jednak istotne są dla nas również atrakcyjny kierunek podróży (42 proc. odpowiedzi), możliwość dopasowania dat do indywidualnych potrzeb (43 proc.) oraz standard miejsca noclegowego (33 proc.). Widzimy, że wszystkie te potrzeby podróżnicy coraz chętniej zaspokajają, wybierając się na city breaki w formie pakietów z lotem i hotelem w cenie. W ten sposób gwarantują sobie elastyczność w wyborze lotów i terminów podróży, mają do wyboru ogromną liczbę znanych i zupełnie nowych kierunków, a także mają pewność, że rezerwują nocleg, który jest zgodny z ich budżetem i oczekiwaniami” – wyjaśnia Deniz Rymkiewicz.

Metodologia

Dane z serwisu eSky.pl wykorzystane w analizie dotyczą wyszukiwań lotów na okres od 1 września do 30 listopada 2023, które wykonano od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023. Dane są wyłącznie z rynku polskiego i uwzględniają loty w obie strony, dla których wylot odbył się lub odbędzie z lotnisk w Polsce. Łączny udział zapytań dla 10 miast w rankingu najchętniej wyszukiwanych miast na jesienny city break wynosi 30 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie z omawianego okresu.