Emirates połączyły Dubaj z Zagrzebiem

archiwum Emirates

Pierwszy Boeing 777-300ER linii Emirates wylądował 1 czerwca w Zagrzebiu, gdzie przywitała go kanonada z armatek wodnych i chorwacki zespół tańca ludowego. Na pokładzie maszyny lecącej z Dubaju znajdowało się ponad 350 osób.

Wśród pasażerów rejsu EK129 znaleźli się wiceprezes i dyrektor handlowy Emirates – Thierry Antinori, wiceprezes Commercial Operations Emirates na Europę i Federację Rosyjską – Thierry Aucoc, minister turystyki Chorwacji – Gari Cappelli, Jego Ekscelencja ambasador ZEA w Chorwacji – Ali Al Ahmed oraz delegacja partnerów i przedsiębiorców z Dubaju, Hongkongu, Indii i Chin. Samolot przewiózł pasażerów z ponad 16 krajów znajdujących się w siatce połączeń Emirates, m.in. Tajwanu, Australii, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Korei, Chin, Japonii, Singapuru i RPA, co świadczy o dużym zainteresowaniu nową trasą i wygodzie podróży do Zagrzebia.

Załogę inauguracyjnego lotu tworzyli kapitan Rashid Al Ismaili ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i urodzony w Chorwacji pierwszy oficer Marin Zdrilic. Linie Emirates zatrudniają ponad 250 Chorwatów, wśród nich pilotów, personel pokładowy i pracowników biura biletowego w hotelu Westin w Zagrzebiu. Po wylądowaniu w porcie lotniczym im. Franja Tuđmana w Zagrzebiu delegację powitał Jacques Feron, prezes MZLZ d.d. (spółki zarządzającej lotniskiem), oraz wysocy rangą przedstawiciele zarządu lotniska i władz lokalnych. W nowym terminalu lotniska odbyło się ceremonia powitalna, a następnie konferencja prasowa, uroczysta wymiana prezentów i krojenie tortu. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, ministrowie, goście VIP, zarząd lotniska, partnerzy handlowi i przedstawiciele mediów zostali oprowadzeni po wnętrzu samolotu Boeing 777-300ER w barwach Emirates. Podczas zwiedzania goście mieli okazję zobaczyć innowacyjne udogodnienia pokładowe zapewniane pasażerom przez przewoźnika we wszystkich trzech kabinach, w tym charakterystyczne pomieszczenia prywatne w klasie pierwszej, która w tej chwili jest jedyną tego rodzaju ofertą wśród połączeń międzynarodowych do Zagrzebia.

Thierry Antinori, wiceprezes i dyrektor handlowy Emirates, powiedział: “To dla nas bardzo ważny moment, ponieważ wprowadzamy codzienne loty do Chorwacji i tym samym potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz rozwoju handlu i turystyki między Dubajem a tym państwem. Odkąd rozpoczęliśmy działalność w tym kraju w 2003 roku, współpracowaliśmy z naszymi partnerami handlowymi i turystycznymi, aby zrealizować nasz cel. Chcielibyśmy podziękować im, a także w szczególności Ministerstwu Turystyki i władzom portu lotniczego im. Franja Tuđmana za pomoc w przygotowaniach do wprowadzenia naszego codziennego połączenia i dzisiejszą uroczystość. Mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach i latach będziemy rozwijać naszą udaną współpracę.”

Gari Cappelli, minister turystyki Chorwacji dodał: “Mam ogromny zaszczyt powitać linie Emirates w Zagrzebiu w imieniu rządu i Ministerstwa Turystyki Republiki Chorwacji. Wierzymy, że codzienne bezpośrednie połączenie Dubaj-Zagrzeb przyniesie naszemu krajowi wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwi znaczący rozwój stosunków handlowych między naszymi państwami i w szczególnie pozytywny sposób wpłynie na turystykę. Codzienne loty Emirates nie tylko uczynią z Chorwacji okno na Bliski Wschód – najlepiej prosperującą część świata pod względem rozwoju przemysłowego – w Europie Południowo-Wschodniej, ale ułatwią połączenie z wieloma innymi krajami, takimi jak Chiny, Indie, Australia, Nowa Zelandia, Korea Południowa, Japonia czy Tajwan. Całoroczne loty pozwolą wydłużyć sezon turystyczny.”

Nowe codzienne połączenie zapewni dostęp do ponad 80 kierunków znajdujących się w światowej siatce połączeń Emirates podróżującym z Chorwacji lub do Chorwacji. Z Szanghaju, Pekinu, Bangkoku i Kuala Lumpur czy Sydney i Melbourne można dolecieć z zaledwie jedną przesiadką w światowej klasy porcie Emirates w Dubaju.

Jacques Feron, prezes MZLZ d.d., spółki-koncesjonariusza portu lotniczego im. Franja Tuđmana, skomentował: “Jesteśmy niezmiernie dumni z faktu, że jedna z największych linii lotniczych na świecie, Emirates, wybrała Zagrzeb na swój nowy kierunek w tej części Europy, co nabiera jeszcze większego znaczenia, jeśli uwzględnimy, że właśnie otworzyliśmy nowy terminal pasażerski, który oferuje najwyższy poziom obsługi wszystkich pasażerów i stanowi uzupełnienie doskonałych usług Emirates.”

Połączenie jest realizowane przez samolot Boeing 777-300ER Emirates w konfiguracji trzyklasowej, który oferuje osiem prywatnych kabin w klasie pierwszej wyposażonych w automatyczne drzwi przesuwne zapewniające prywatność, podręczny barek i rozkładane do pozycji leżącej fotele, 42 rozkładane do pozycji leżącej fotele w klasie biznes oraz 310 szerokich foteli w klasie ekonomicznej. Inauguracyjny lot EK129 do Zagrzebia wyruszył z Dubaju o 8:15, lądując na miejscu o 12:20. Następnie samolot wyleciał z Zagrzebia o 15:35, lądując w Dubaju o 23:05.