Ekspansja Wizz Air na Ukrainie

fot. archiwum Wizz Air

Linia lotnicza Wizz Air umieszczenie 5 nowoczesnych samolotów w bazie w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Kijowie oraz 2 nowych samolotów typu Airbus 321 w bazie we Lwowie.

Nowy Airbus 321 dołączy do floty na początku sezonu letniego. Wraz z tą inwestycją, Wizz Air podwoi wydajność z lotniska w Kijowie oferując pasażerom 12 nowych tras z Kijowa do: Paryża Beauvais, Brukseli-Charleroi, Eindhoven, Nicei, Barcelony, Madrytu, Alicante, Malagi, Porto, Palmy, Chanii oraz Bazylei (Mulhouse Freiburg).

Rozszerzenie działalności węgierskiego przewoźnika na rynku ukraińskim jest wynikiem podpisania 12 października 2021 roku porozumienia Open Skies pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą.
Jednocześnie Wizz Air ogłasza umieszczenie 2 nowych samolotów typu Airbus 321 w bazie we Lwowie, również w sezonie letnim. Będą one realizować połączenia na 9 nowych trasach do: Paryża Beauvais, Madrytu, Eindhoven, Barcelony, Brukseli-Charleroi, Nicei, Treviso, Aten oraz Salonik.

Wraz z rozbudową floty, Wizz Air podwoi swoją wydajność na Ukrainie, a flota linii będzie składać się z 8 samolotów na lotnisku w Kijowie oraz 3 we Lwowie. Ponadto, linia poczyni inwestycje mające na celu zwiększenie oferty dla osób podróżujących z Odessy i Charkowa, dodając do swojej siatki połączeń nowe trasy z Odessy do Londynu Luton, Pardubic i Aten, a także z Charkowa do Salonik i Pardubic. Poza tym, Wizz Air zwiększy częstotliwość lotów na 25 dotychczasowych trasach z Ukrainy.

Ta zakrojona na szeroką skalę ekspansja działalności WIZZ na Ukrainie umożliwi linii osiągnięcie 120 proc. wzrostu w sezonie letnim 2022. Dzięki temu Wizz Air stanie się największą linią lotniczą oferującą bezpośrednie miejsca z Ukrainy. A przepustowość ponad 1,4 miliona miejsc rocznie przyczyni się do dalszego rozwoju ukraińskiego rynku lotniczego i stworzenia ponad 288 nowych bezpośrednich miejsc pracy w Wizz Air, a ponadto wesprze 1050 dodatkowych lokalnych miejsc pracy w powiązanych branżach.

Robert Carey, prezes Wizz Air Group, powiedział: „Dzisiejszy dzień oznacza znaczną ekspansję Wizz Air na Ukrainie i przynosi wspaniałe wiadomości zarówno podróżnym z Ukrainy, jak i tym, którzy chcą odwiedzić ten kraj. Dzięki nowej umowie EU Open Skies, z przyjemnością ogłaszamy, że zwiększymy ponad dwukrotnie nasze zdolności przewozowe na Ukrainę, dodając 5 nowych samolotów do naszej bazy w Kijowie i 2 nowe samoloty we Lwowie. Te dodatkowe samoloty pozwolą nam uruchomić 26 nowych tras z Kijowa, Lwowa, Odessy i Charkowa oraz zwiększyć częstotliwości na 25 istniejących trasach z Ukrainy. Łącznie Wizz Air będzie obsługiwać 117 tras do 21 krajów z Ukrainy. Zaangażowanie na rynku ukraińskim, zwiększona liczba samolotów i bogata oferta niskokosztowych tras oznacza więcej miejsc pracy i większe wsparcie dla rozwoju turystyki na Ukrainie. Oprócz tego, że dzięki naszym niskim taryfom więcej pasażerów z Ukrainy będzie mogło podróżować, ta inwestycja jeszcze bardziej pobudzi lokalną gospodarkę, sektor lotniczy i turystyczny”

Denys Kostrzhevsky, szef zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego „Kijów”, dodał: „Wizz Air jest naszym strategicznym partnerem od wielu lat. Dzisiejsze wiadomości są kolejnym świadectwem naszych silnych relacji. Cieszymy się razem z obywatelami Ukrainy, że od teraz będą mieli jeszcze więcej możliwości podróżowania z IEV. I nadal będziemy dbać o jak najlepszą i wygodniejszą obsługę naszych pasażerów.”

Wizz Air połączy Poznań z Oslo i Warszawę z Marakeszem