Ekspansja Aerofłotu na Daleki Wschód

archiwum Aeroflot

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot zaprezentowały nowego członka swojej Grupy Aerofłot – Far Eastern airline Aurora.

Nowe linie powstały na polecenie premiera Federacji Rosyjskiej z połączenia dwóch firm latających na Daleki Wschód: SAT Airlines i Vladivostok Avia (obie należały od 2011 roku do Grupy Aerofłotu).
Biznesplan nowopowstałej Aurory zakłada dynamiczny wzrost operacji lotniczych: od 2013 do 1018 liczba lotów ma wzrosnąć ze 172 do 534, liczba obsługiwanych kierunków – z 30 do 128, liczba pasażerów zaś ma wynosić za pięć lat – 2,4 mln.
Flota Aurory ma być unowocześniona i poza Boeingami, ma być do końca roku uzupełniona o trzy samoloty Airbus 319. Do końca roku 2014 planowane jest kupno kolejnych siedmiu maszyn tego typu. Loty regionalne będą obsługiwane przez mniejsze jednostki, przewożące od 50 do 78 pasażerów. W sumie do roku 2018 Aurora ma posiadać 40 samolotów. Linie Aurora podpisały umowę o współpracy z rządem Okręgu Sachalin. Jak podkreślił dyrektor generalny Aerofłotu, Witalij Sawieliew: „Konsolidacja linii dalekowschodnich w jedną to strategiczny pomysł na wiele lat. Od dzisiaj wprowadzamy go w życie. Linie Aurora pomogą wykorzystać potencjał ekonomiczny Dalekiego Wschodu. Ponadto wierzę, że pozwolą na zwiększenie zatrudnienia, również przy obsłudze naszych samolotów. Nowe linie będą bardzo ważną częścią Aerofłotu a ze swojej strony oczekujemy efektywnej współpracy z władzami federalnymi i regionalnymi przy rozwoju projektu, korzystnego dla wszystkich – naszego otwarcia na Daleki Wschód”.