Egipt dużo droższy niż przed rokiem

AG

Duża różnica kursu dolara między tym a ubiegłym rokiem, sprawiła, że oferty egipskie a także tunezyjskie w biurach podróży, są droższe niż przed rokiem o tej samej porze.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W czwartym tygodniu marca w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 odwróciły trend i spadły średnio o 16 złotych (poprzednio wzrosły o 17 złotych). Największe zniżki wystąpiły tym razem na Korfu, w Maroku i Bułgarii – odpowiednio o 95, 63 i 58 złotych. Wzrosty były mniejsze, a istotniejsze z nich odnotowano na Djerbie, Chalkidiki oraz Gran Canarii – o 39, 25 i 22 złote.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku zmniejszyła się o 5 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 98 złotych (tydzień temu o 103 złote). Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, jak Synaj i Marsa Alam – o 287 i 254 złote, do których dołączyła teraz jeszcze tunezyjska Djerba – o 211 złotych. Znacząco wyższe ceny Egiptu niż w poprzednim sezonie mają związek z bardzo dużą różnicą kursu dolara pomiędzy tym a zeszłym rokiem, która teraz wynosi prawie 25 procent. Tego wpływu nie są w stanie zrekompensować ani tańsze paliwo, ani hotele, których możliwości obniżek cen pokoi są już bardzo niewielkie i w takiej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 249 złotych drożej niż przed rokiem. Ta różnica w porównaniu z ostatnim zestawieniem zmniejszyła się o 42 złote, na co mogło mieć wpływ ostatnie umocnienie się złotego szczególnie wobec dolara (o około 5 procent). Zwiększyły się również różnice średnich cen w Tunezji – z 120 do 126 złotych i na kierunkach greckich – z 38 do 66 złotych. Za to dość istotnie zmniejszyła się ta różnica na kierunkach tureckich – z 26 do minus 2 złotych, a nieco mniej na Kanarach – z 78 do 70 złotych.

Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal jest Kos, który jest droższy o 140 złotych, a na Kanarach, po pewnej przerwie, ponownie wyspa Lanzarote – droższa o 144 złote. Obecnie jedynymi dużymi kierunkami, które są tańsze niż przed rokiem pozostają Turecka Riwiera i Bułgaria – odpowiednio o 47 oraz 5 złotych. W Turcji w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze poszukują możliwości obniżek cen i zachęcenia tym sposobem do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji decydujących się na tureckie plaże wcale nie musi spaść aż tak bardzo, gdyż rubel wykazuje na razie widoczną tendencję do umacniania. Odrobił już ponad połowę wcześniejszych strat kursowych, a w okresie ostatniego miesiąca wzmocnił się do euro o około 8 procent.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego jedynym biurem, które ma obecnie ceny niższe od oferowanych przed rokiem jest obecnie biuro Grecos – o około 15 złotych. Nieco wyższy średni poziom cen niż rok temu oferują Sun & Fun i Neckermann, a wzrost nieco niższy od średniej branżowy lider, czyli Itaka. W granicach przeciętnej podniosły natomiast średnie ceny biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz TUI, natomiast więcej niż przeciętnie wzrosły ceny w Wezyrze (był bardzo tani przed rokiem na bazie silnych obniżek wywołanych konfliktem na Ukrainie) , a jeszcze więcej w bardzo taniej jeszcze do niedawna Alfa Star.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (23) oraz Rainbow Tours (14) i oferujący ostatnio niższe ceny Sun & Fun (też 14). Możliwe, że po ostatnim wzmocnieniu złotego pojawi się nieco więcej atrakcyjnych ofert, tym bardziej, że zgodnie z zapowiedziami po targach ITB w niektórych biurach zostaną uwzględnione uzyskane tam bonusy i upusty cenowe.

Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).