Egipt chce powrotu turystów pod piramidy

AG

Ministerstwo Starożytności Egiptu chce do końca września unowocześnić infrastrukturę w rejonie piramid w Gizie. Celem jest zachęcenie turystów do powrotu pod piramidy.

Minister Starożytności Khaled al-Anany powiedział: “Proces rozbudowy infrastruktury pod piramidami w Gizie rozpoczął się w 2009 roku i kosztował do tej pory 39,5 mln dolarów, z czego ponad 5,7 mln dolarów włożyło Ministerstwo Turystyki. To jedno z przedsięwzięć mających na celu odbudowę turystyki egipskiej po rewolucji.”

Projekt obejmuje zainstalowanie nowoczesnych bram wjazdowych, budowę pomieszczeń kontrolnych, centrum informacji turystycznej, budynku administracji i nowych parkingów. Zwiększona będzie także liczba koszy na śmieci oraz dwujęzycznych tablic zakazujących wspinaczki na ruiny oraz na piramidy. Sprzedawcy pamiątek będą mieli określone miejsca dla swoich stoisk, będą one zlokalizowane w oddaleniu od wejścia na teren piramid.

Khaled al-Anany dodał: “Pracujemy również nad nowym dojazdem do słynnego hotelu Mena House w Gizie oraz naprawą Pustynnej Drogi z Fajum do Kairu.”

Wspomniany hotel zbudowano w 1869 roku z okazji otwarcia Kanału Sueskiego. Hotel znany jesty z widoku na piramidy i sfinksa, gościł m.in.: jak Winstona Churchilla, króla Farouka, prezydenta Richarda Nixona, Franka Sinatrę, Charliego Chaplina.