Dubrownik z lotu ptaka

Dubrownik z góry Srd/fot. AG

Żeby zobaczyć piękno Dubrownika z lotu ptaka, trzeba wjechać na wzniesienie Srd na wysokość 412 metrów nad poziomem morza. Wycieczka kolejka linową, to propozycja dla grup odpoczywających w „perle Adriatyku”. Najlepiej połączyć z wizytą w lokalnej restauracji.

Wybudowana w 1969 roku kolejka linowa na Srd była długo jedyną kolejką tego typu na wybrzeżu Chorwacji. Stare wagoniki przewoziły po 15 osób. Samo wzgórze ma tragiczną historię. Podobnie, jak stojący na szczycie biały kamienny krzyż. Postawiony w 1935 roku został zniszczony podczas walk 6 grudnia 1991 roku przez artylerię serbską. Drewniany krzyż postawiony przez Chorwatów podczas walk był znakiem, że obrona trwa. Jego następcę – wielki kamienny krzyż – postawiono w 1997 roku.

fot. AG

Blokada i ostrzał artyleryjski Dubrownika trwały od października 1991 roku do maja 1992 roku i wtedy to zniszczono m.in. górną stację kolejki. Jej ruiny można obejrzeć dzisiaj. Wojnę przypomina także małe muzeum w budynku na górze.

Znajduje się tutaj również restauracja Panorama, z tarasu której rozpościera się najpiękniejszy widok na starą część Dubrownika, sklep z pamiątkami oraz mały amfiteatr na ponad widzów.

Na tarasie restauracji Panorama/fot. AG

Kolejka „Cable Car” w niecałe cztery minuty pokonuje trasę długości 778 metrów. Do wagonika może wejść 30 osób.

A skoro już jesteśmy na górze, to warto na posiłek podjechać do lokalnej restauracji – konoby. Ta, którą nam zaproponowano nosi nazwę Konoba Dubrava. Dubrava, to kraina położona na wschód od wzniesienia Srd.

fot. AG

Konoba urządzona jest w kamieniu i drewnie. Solidne ławy i stoły, proste i sycące jedzenie (świeże oliwki, sery, własne pieczywo, pršut . Goście raczeni są lokalną rakiją, występem zespołu oraz pokazem pieczenia pod peką. To dwuczęściowe naczynie – dolna część umieszczana jest na rozgrzanym palenisku, górna-kopulasta pomaga utrzymać równą temperaturę i równomierne pieczenie potraw. A w pece piecze się chleb, mięso wszelakie, warzywa, owoce morza. Nie trwa to krótko, ale w konoba to nie fastfood, tu jest czas na czekanie przy szklaneczce wina, przekąski, rozmowy przy stole. Tu czas płynie wolniej.

Peka/fot. AG

Wyprawy na Srd i do Konoby Dubrava organizuje m.in. firma RebranD Croatia z Dubrownika, której przedstawicielem w Polsce jest biuro Polhotrep.

dubrovnikcablecar.com

konobadubrava.com

fot. AG
Wypieki z peki/fot. AG
fot. AG
fot. AG

Kajakiem wokół Dubrownika

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center