Dubaj – 3,7 mln zagranicznych turystów od lipca 2020 roku

Dubaj - turyści wrócili
Jedna z dzielnic Dubaju/fot. AG

Według najnowszych danych Departamentu Turystyki i Handlu Marketingu Dubaju (Dubai Tourism), miasto przyjęło 3,7 mln zagranicznych turystów w okresie 11 miesięcy od lipca 2020 roku do maja 2021 roku.

Od lipca do grudnia 2020 r. emirat odwiedziło ponad 1,7 miliona turystów z krajów, które były otwarte oraz dodatkowe dwa miliony odwiedzających w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021r.

Szejk Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, książę koronny Dubaju i przewodniczący rady wykonawczej Dubaju, powiedział: „Nowe dane pokazują, że ożywienie w turystyce Dubaju nabiera tempa pomimo obecnych wyzwań, przed którymi stoją rynki międzynarodowe. Rosnące tempo ożywienia odzwierciedla nie tylko mocne strony sektora turystycznego Dubaju i różnorodność jego rynków źródłowych, ale także odporność gospodarczą i elastyczność emiratu w obliczu szybko zmieniających się warunków globalnych.

Widzieliśmy duże zaangażowanie i aktywność ze strony wszystkich zainteresowanych stron z sektora publicznego i prywatnego, aby wspólnie pracować nad innowacyjnym podejściem, które pozwoli na zrównoważoną odbudowę sektora. Co więcej, zdolność Dubaju do wdrożenia rygorystycznego reżimu sanitarnego i zasad BHP sprawiła, że miasto jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie miejsc dla podróżnych. Przygotowując się do organizacji Expo 2020, te wypracowane standardy pozwolą nam mieć pewność, że wydarzenie zapewni najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa dla wszystkich odwiedzających.

Ograniczenia w podróżowaniu na kluczowych tradycyjnych rynkach źródłowych wpłynęły na ogólne wyniki branży w ciągu ostatniego roku. Indie i Wielka Brytania, utrzymały jednak swoje dominujące pozycje, będąc jednymi z pięciu największych generatorów ruchu w tym okresie, wraz z Rosją, Pakistanem i Egiptem.
Pojawiły się również inne rynki źródło zwłaszcza z krajów WNP, takich jak Kazachstan i Ukraina oraz rynków wschodnioafrykańskich Etiopii i Sudanu, które wykazały silny potencjał wzrostu i znalazły się w pierwszej piętnastce rynków dla Dubaju.

Strategia odbudowy turystyki Dubaju, okazała się kluczowa dla ożywienia najpierw krajowego rynku hotelarskiego w maju 2020 r., przygotowując miasta na powrót międzynarodowych gości w lipcu 2020 r.
Stłumiony popyt na pobyty napędził rozwój turystyki, a obłożenie hoteli znacznie wzrosło z 35 proc. w lipcu 2020 roku do 58 proc. w maju 2021 roku.
Obłożenie hoteli w Dubaju osiągnęło najwyższy poziom w grudniu 2020 roku (69 proc.) oraz w styczniu 2021 roku (66 proc.).

Warto zauważyć, że średnia cena za dzień (ADR) wzrosła z 238 AED w lipcu 2020 r. do 383 AED w maju 2021 r.

100 tysięcy pokoi do dyspozycji gości

Łącznie 591 obiektów hotelowych ze 100 000 pokojami działało w lipcu 2020 r. w zgodności z protokołami BHP.
W maju 2021 r. liczba ta wzrosła do 715 obiektów hotelowych oferujących 128 000 pokoi.

Połączone działania Dubai Tourism i partnerów mające na celu zwiększenie popytu na podróże krajowe sprawiły, że hotele miejskie przyjęły 5,5 miliona turystów krajowych w okresie od lipca 2020 r. do maja 2021 r., w porównaniu z 2,66 milionami przyjazdów krajowych do hoteli w tym samym okresie rok wcześniej, co stanowi zdumiewający wzrost o 106 proc. rok do roku.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podjęto szereg inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa, w tym szeroki zakres środków ostrożności, a także skuteczne programy testów i szczepień. Szeroko zakrojone i trwałe wysiłki Dubaju na rzecz powstrzymania pandemii zyskały międzynarodowe uznanie dzięki Światowej Radzie Podróży i Turystyki (WTTC), która przyznała miastu pieczęć ‘Safe Travels’.

Oprócz wznowienia imprez rekreacyjnych, Dubaj opracował również udaną strategię ożywienia sektora imprez biznesowych, co pozwoliło na wznowienie międzynarodowych imprez w październiku, a następnie organizację dużych wydarzeń, takich jak GITEX (grudzień 2020 r.), Gulfood (luty 2021), Arabian Travel Market (maj 2021) i Arab Health (czerwiec 2021).
Od września 2020 r. do połowy maja w Dubaju odbyło się łącznie 3136 wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział 813 832 delegatów.

Hotel Indigo w Dubaju pierwszym butikowym hotelem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

 

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center