Drezno i Kraina Łaby: osiągnęliśmy 79 proc. ruchu turystycznego z 2019 roku

fot. Anja Upmeier (DML-BY)

Drezno i Kraina Łaby cieszą się zainteresowaniem zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Opublikowany niedawno bilans za 2022 rok pokazał, że pomimo występujących trudności region ponownie osiągnął wynik zbliżony do okresu sprzed pandemii.

Stopniowo odradza się ruch turystyczny z zagranicy. Wśród rynków źródłowych pozycję lidera utrzymuje Polska (86 672 noclegów, +68 proc. do 2021, -8 proc. do 2019), na drugim miejscu, z największym wzrostem w porównaniu do 2021 r., USA (62 225 noclegów), na trzecim Austria (53 797 noclegów). Kolejne pozycje zajmują Szwajcaria, Holandia i Czechy.

„Zdecydowanie największym z rynków źródłowych, z 4,1 mln noclegów w 2022 r., są Niemcy. Mimo to turyści z zagranicy pozostają dla nas bardzo ważni, generują bowiem spory wolumen przyjazdów i zapewniają długoterminowy popyt na turystyczną ofertę destynacji” – mówi Corinne Miseer, dyrektorka zarządzająca Dresden Marketing GmbH.

Powrót kongresów i konferencji

„Szczególnie cieszy nas popandemiczne odrodzenie się sektora kongresów i konferencji. Jego odbudowa, czyli tzw. recovery rate, osiągnęła w 2022 r. poziom 86 proc. wyniku z 2019 r., jeśli chodzi o liczbę wydarzeń oraz 76 proc. w liczbie uczestników, co potwierdza sukces naszych starań w procesie akwizycji” – kontynuuje Miseer.

W 2022 w regionie odbywały się wydarzenia ze średnią liczbą 600 uczestników. Na ten rok planowanych jest w Dreźnie szereg wydarzeń już od tysiąca do 7,5 tys. gości. Miasta w swoich działaniach stawiają również na sprowadzenie większej liczby kongresów, konferencji czy wyjazdów incentive w perspektywie zarówno krótko- jak i długoterminowej, DMG stawia na szeroko zakrojony marketing online.

„Jako Dresden Convention Service jesteśmy obecni na najważniejszych targach branży MICE jak IMEX w maju czy IBTM w listopadzie” – dodaje Miseer.

Efekty przynosi także zacieśnianie współpracy z lokalnymi podmiotami, jak pokazało międzynarodowe branżowe wydarzenie „MCE Central & Eastern Europe 2023”, które w styczniu 2023 r. odbyło się w Dreźnie.

„Wspólnie sprowadziliśmy to ważne wydarzenie sektora MICE do Drezna i również wspólnie udało nam się przekonać gości, że jesteśmy profesjonalnymi gospodarzami wydarzeń” – mówi Sebastian Klink, prezes Drezdeńskiej Organizacji Turystycznej.

Międzynarodowe wyróżnienia

W ostatnim czasie Drezno zostało docenione w międzynarodowych rankingach. Pod koniec ubiegłego roku cieszące się renomą wydawnictwo Lonely Planet zaliczyło Drezno do grona 30 rekomendowanych destynacji z całego świata „Lonely Planet’s Best in Travel 2023. Places to inspire you”. Natomiast w styczniu 2023 w rankingu Traveller Review Award portalu Booking.com Drezno znalazło się w gronie dziesięciu najbardziej gościnnych miast świata.

VisitDresden zorganizował study tour dla biur podróży zrzeszonych w WIT i KIT