Dreamliner LOT-u upamiętnia Cichociemnych

MM/facebook

LOT zaprezentował najnowszego Boeinga 787 Dreamliner – jest to już siódma maszyna we flocie polskiego przewoźnika należąca do generacji najnowocześniejszych samolotów dalekodystansowych świata. Od jutra, nowy Dreamliner obsługiwać będzie najpopularniejsze trasy LOT-u w tym do Tokio, Nowego Jorku i Seulu. Nowy Dreamliner upamiętnia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Nowy Boeing 787 Dreamliner dołączył do floty LOT-u. Jest to już siódma maszyna tego typu i pierwszy z dwóch Boeingów w konfiguracji 787-8, które polski przewoźnik otrzyma jeszcze w sezonie letnim tego roku. LOT we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK zaprezentował dziś w hangarze LOTAMS nową maszynę uhonorowaną symbolem Cichociemnych.

Rafał Milczarski, prezes LOT-u, powiedział: „Jest to wyjątkowy moment dla Polskich Linii Lotniczych LOT – nie tylko dlatego, że nasza flota powiększa się o kolejny samolot szerokokadłubowy najnowszej generacji ale również dlatego, że możemy dziś symbolicznie upamiętnić polskich bohaterów. Jako narodowy przewoźnik jesteśmy silnie związani z polską historią i tradycją – to zaszczyt uhonorować jednego z naszych falgowych Dreamlinerów symbolem walczących o niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej Cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej.”

Od jutra nowy samolot rozpocznie regularne operacje na na wszystkich połączeniach dalekodystansowych LOT-u tj. do Nowego Jorku, Los Angeles, Newark, Toronto, Tokio, Chin i Seulu goszcząc na swoim pokładzie pasażerów ze wszystkich stron świata. Dzięki nowej maszynie, polski przewoźnik może realizować założenia strategii rozwoju, między innymi uzupełniając częstotliwości na najbardziej popularnych trasach, w tym z 3 do 4 połączeń tygodniowo na rejsach z Warszawy do Tokio oraz z 3 aż do 5 połączeń w tygodniu do Seulu. Drugi B787-8 zostanie dostarczony polskiemu przewoźnikowi w połowie lipca 2017 roku.

Rafał Milczarski dodał: „Boeing 787 Dreamliner to wciąż najnowocześniejszy i najbardziej technologicznie zaawansowany samolot dalekodystansowy na świecie, który pozwala swobodnie pokonać dystans ponad 11 tys. kilometrów. W przyszłym roku flota powiększy się o kolejne 3 większe Boeingi 787-9 mieszczące na pokładzie aż do 294 pasażerów. Inwestycja we flotę daje nam realną możliwość rozwoju i dążenia do pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.”

Nowy samolot został uhonorowany Znakiem Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Cichociemni zasłużyli się w obronie okupowanej Polski walką partyzancką i budowaniem ruchu oporu. Wykonali 483 operacji lotniczych przerzucając do kraju między innymi 630 ton sprzętu bojowego. Ich walka za niedpodległą Polskę i męstwo są nieocenione w znaczeniu dla współczesnej historii kraju. Znak Spadochronowy w kształcie spadającego do walki orła został umieszczony na kadłubie siódmego Dreamlinera LOT-u.

Bogdan Rowiński, Prezes Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, skomentował: „Obchodzimy dziś szczególny dzień dla upamiętnienia historii Cichociemnych. Dzięki decyzji prezesa LOT Rafała Milczarskiego jeden z Boeingów 787 Dreamliner należących do polskiej floty sygnowany znakiem Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej jest już w Warszawie. Polscy lotnicy jak zawsze dotrzymali słowa i oto ten niezwykły samolot stoi przed nami. Od dziś Cichociemni wracają do naszej przestrzeni społecznej w szczególny sposób – każdy lot tego samolotu będzie przypominał i upamiętniał ich determinację i miłość do ojczyzny. Każdy lot będzie też oddaniem hołdu bohaterskim lotnikom pilotującym „dowożące” ich bombowce. Wyrażamy słowa wdzięczności panu Prezesowi Milczarskiemu oraz szczególnie pani Marszałek Senatu Marii Koc za jej troskliwość i sprawczą opiekę nad tym przedsięwzięciem.”