Dominik Borek – oczywisty kandydat na dyrektora departamentu turystyki

Borek nowym dyrektorem w MRPiT?
Dominik Borek/fot. archiwum MRPiT

Po mianowaniu Rafała Szlachty na stanowisko prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, mamy wakat na stanowisku dyrektora departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Mamy nadzieję, że ten stan potrwa krótko. Oczywisty według nas kandydat pracuje już od kilku lat w departamencie – to obecny wicedyrektor Dominik Borek.

W najnowszej historii często bywało, że dyrektorem departamentu zostawała osoba z nadania politycznego. Na pewno dla dobra branży turystycznej wypadałoby zerwać z tą praktyką. Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl od początku istnienia przygląda się i opisuje słowa i czyny kierownictwa departamentu turystyki – początkowo w Ministerstwie Sportu i Turystyki, potem w Ministerstwie Rozwoju, przekształconym ostatnio w Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

W roku 2020 – a wszystko wskazuje, że i w 2021 – branża turystyczna w Polsce potrzebuje mocnego i skutecznego wsparcia ze strony rządu. Nie wszystko zależy od departamentu turystyki, nawet nie wszystko zależy Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.  Jednak inicjatywa, opracowanie ekspertyz, przygotowanie ustaw i rozporządzeń – to robota dla departamentu turystyki. Mianowanie obecnego zastępcy dyrektora na stanowisko dyrektora było logicznym posunięciem

Dominik Borek jest znany w branży, bo uczestniczył bardzo aktywnie w pracach nad ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, często występował przez Komisją Sejmową. W ubiegłym roku prowadził szkolenia o nowej ustawie w wielu miastach Polski. W ostatnich miesiącach pracował nad założeniami nowej ustawy o usługach hotelarskich, przewodnickich i pilockich oraz na nową ustawą o systemie promocji turystycznej. Jego udział w pracach nad tarczami antykryzysowymi, bonem turystycznym w roku 2020 jest nie do przecenienia.

Miał również czas na udział we wszelkiego rodzaju spotkaniach branżowych, konferencjach, kongresach. Jako uczestnik debat nie bał się bronić stanowiska departamentu i ministerstwa i wnosił w dyskusję pierwiastek fachowości prawniczej.

12 grudnia 209 roku odebrał dyplom konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2019”. Jako jedyny z 35 młodych prawników (przed 35. roku życia) reprezentował prawo turystyczne. Wśród kryteriów, poza wiekiem (konkurs jest skierowany do osób, które nie ukończyły 35. roku życia 31 października 2019 r.), są również: kreatywność i umiejętność wyczuwania nowych trendów rynkowych, wiedza oraz zdolność łączenia kariery zawodowej z pracą naukową. Dominik Borek został zgłoszony do konkursu przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych.

W czerwcu 2018 roku został wicedyrektorem Departamentu Turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

W 2019 roku znalazł się na 28. pozycji w Plebiscycie „100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” organizowanym przez redakcję portalu WaszaTurystyka.pl. Rok wcześniej był na tej liście 38.

Szeroko rozumiana branża turystyczna – od agentów, przez touroperatorów, hotelarzy, po samorządowców, zna Dominika Borka i ceni jego fachowość. To byłby duży bonus na początku pracy. Kolejnym jest oczywisty fakt, że nie potrzebuje on czasu na wdrażanie się w pracę, bo we wszystkich uczestniczył. Trzecim atutem (wizerunkowym) jest to, że nie jest powiązany politycznie. Gdyby jeszcze dobrał sobie sprawnego zastępcę (zastępczynię) mógłby powstać bardzo sprawny zespół. Kto mógłby być zastępcą – choćby ktoś z pracowników departamentu (znajomość departamentu, ciągłość pracy…).

Na ogół redakcja portalu WaszaTurystyka,pl nie wdaje się w dywagacje, kto kim będzie w najbliższej przyszłości. Skupiamy się na faktach. Ale w tym przypadku, w tak trudnym czasie dla turystyki, nie czas na eksperymenty z politykami – czas na fachowca. Borek na dyrektora!

Rafał Szlachta nowym prezesem POT

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center