Dolina Grossarl gotowa na zimę

archiwum Grossarltal

Grossarltal w austriackim regionie Ski Amade zainwestowało w ciągu ostatnich 3 lat 12 milionów euro w rozbudowę i modernizację systemów sztucznego naśnieżania i nowy rezerwuar wody o pojemności ok. 71 000 metrów sześciennych.

Natomiast dzięki zainstalowanym na ratrakach urządzeniom do pomiaru grubości pokrywy śnieżnej, na bieżąco monitorowany jest stan stoków. W ten sposób określana jest ilość śniegu w danym miejscu, a proces naśnieżania może zostać odpowiednio dopasowany do panujących warunków. Pomiar grubości pokrywy śnieżnej bazuje na systemie lokalizacji satelitarnej, który stanowi podstawę do tworzenia modelu terenu, przedstawiającego dokładną wysokość śniegu na stoku z dokładnością do 10 cm. W ten sposób proces naśnieżania można ograniczyć do miejsc, gdzie jest to najbardziej konieczne, oszczędzając jednocześnie zasoby. Wyprodukowanie jednego metra sześciennego sztucznego śniegu kosztuje 3 euro, co sprawia, że naśnieżanie jest dużym kosztem. Średnio aż 25 proc. obrotu przedsiębiorstwa zarządzającego kolejkami liniowymi wydawane jest na techniczne wytwarzanie śniegu.

Dolina Großarltal wraz z partnerami w regionie Ski amadé kładą duży nacisk na przystępne ceny za uprawianie sportów zimowych – zwłaszcza dla rodzin z dziećmi i nastolatkami. Oferta zniżek dla dzieci „Junior Weekend Discount“, to dzienny bilet na stok, w każdą sobotę i niedzielę po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Radość z jazdy na nartach kosztuje w te dni dla dzieci tylko 17,- euro, a dla młodzieży 27,- euro. Dużym sukcesem w zeszłym sezonie okazały bilety sezonowe „U25”, dla wszystkich gości między 18, a 25 rokiem życia. Dla tych, którzy spędzają dużo czasu na stoku, najlepszym wariantem będzie nabycie biletu sezonowego w przedsprzedaży (oferta ważna do 6 grudnia włącznie).
Dolina Grossarl jest pełna atrakcji także poza stokami. Pełna oferta obejmuje odśnieżane szlaki do wędrówek zimowych, trasy na narty biegowe, trasy do wypraw na rakietach śnieżnych, przejażdżki saniami zaprzężonymi w konie oraz olbrzymi obszar do jazdy na nartach skiturowych obok parku narodowego Wysokie Taury.

Jak podkreślił na konferencji w Warszawie, Thomas Wirnperger dyrektor Biura Promocji Grossarltal: „Od sezonu zimowego 2016/17 schronisko Loosbühelalm, jedno z wielu gospodarstw na hali, czynnych do tej pory wyłącznie latem, przyjmuje teraz gości także zimą. Na łonie dziewiczej natury jest miejscem odpoczynku z pysznymi daniami dla zgłodniałych wędrowców na rakietach śnieżnych. Istnieje również możliwość wjechania na górę taksówką. W dół zjechać można na sankach, które można wypożyczyć bezpośrednio w schronisku. Pod hasłem „Zdrowie w górach” oferowanych jest co tydzień do 7 aktywności na świeżym powietrzu, jak wspinaczka po lodzie, wyprawy na nartach skiturowych i wędrówki na rakietach śnieżnych z przewodnikiem. Dla gości podmiotów partnerskich stowarzyszenia Berg-Gesund udział w programach jest darmowy.”

Można taniej

Dolina Großarl zachęca gości na początku sezonu narciarskiego 2017/18 nastrojowymi ofertami adwentowymi, dając w prezencie w przypadku rezerwacji na 3 dni, dodatkowo 1 dzień gratis, oferta dotyczy noclegu oraz karnetu narciarskiego od 1.12. do 23.12.2017 (obowiązuje także na koniec sezonu od 5-8.4.2018). W dzień można cieszyć się szybką jazdą na nartach w Großarltal-Dorfgastein, wieczorami natomiast smakiem grzanego wina, ponczu oraz wzruszającą muzyką na Jarmarku Adwentowym.
Z kolei każdy, kto zarezerwuje 7 noclegów w okresie 17-24 marca 2018 r., w jednym z podmiotów biorących udział w akcji „Ladies Week” i programie ramowym, oraz zamówi dwa 6-dniowe karnety narciarskie, zapłaci tylko za JEDEN, a DRUGI otrzyma GRATIS. Jedną z głównych atrakcji tygodnia jest wyścig Happy-Power-Lady-Race, w którym uczestniczki podzielone zostaną na grupy według koloru włosów. 7 noclegów, wraz z udziałem w programie ramowym i 6-dniowym karnet narciarskim od 519,- euro za pierwszą osobę i 262,- euro za drugą osobę. Występy gwiazd: środa, 21 marca 2018: Julian le Play (5-krotny laureat nagrody Amadeus-Award). Piątek, 23 marca 2018: noc w strojach ludowych z udziałem gwiazdy BEATRICE EGLI i dj-em Matty Valentino.
 
„Tydzień wino i narty”
W tygodniu 10-17 marca 2018 w dolinie Großarl rozgorzeje gorączka złota. Organizatorzy zapraszają wtedy nie tylko wszystkich fanów białego szaleństwa do szusowania po słonecznych stokach i rozkoszowania się ofertą kulinarną, ale także do udziału w loterii „Big-Bottle-Buddeln”, w której rozlosowane zostaną Audi A1 Sportback o wartości 19 739 euro, prawdziwa sztabka złota o aktualnej wartości 1750 euro oraz inne cenne nagrody. Dzień warto spędzić szusując w słońcu po idealnie przygotowanych stokach i przechadzając się po najwyżej w Alpach położonym targu w Ski amadé, wieczorem natomiast czas na kosztowanie lokalnym delikatesów i wybornych trunków austriackich producentów win. W trakcie pełnego kulinarnych uniesień tygodnia z najlepszej strony zaprezentują się zarówno hotelarze, jak również rolnicy z doliny Großarl – zwłaszcza członkowie tzw. Genussregion Großarl, produkujący ser z hali – rozpieszczając gości lokalnymi i międzynarodowymi smakołykami. Ponadto około 10 najlepszych austriackich producentów win zaprasza, po wspólnym dniu na nartach, na degustację wyszukanych win.
Ta bogata oferta przyjemności kulinarnych jest całkowicie darmowa dla osób, które wykupiły pakiet „Wino i narty”. Także udział w loterii „Big-Bottle-Buddeln“ jest ujęty w pakiecie. Z odrobiną szczęścia istnieje szansa na wygranie jednej z 20 cennych nagród, a wśród nich nowiutkiego Audi A1 lub małej sztabki złota. Za dopłatą 75 euro można zjeść legendarną kolację w wagoniku kolejki górskiej z wyszukanymi winami Ski-amadé.

www.berg-gesund.atwww.berg-gesund.at