Do floty KLM dołączają Airbusy A350. Samoloty będą nosić nazwy holenderskich dzieł sztuki
fot. materiały prasowe
KLM przygotowuje się do wprowadzenia do floty pierwszych Airbusów A350. Nowe samoloty będą nosić nazwy inspirowane holenderskim malarstwem. Pierwszy z nich nazwano „Straż nocna” – od słynnego obrazu Rembrandta van Rijna.
To kolejny rozdział w wieloletniej tradycji przewoźnika. KLM od ponad stu lat nadaje swoim samolotom nazwy według określonych motywów, które zmieniają się wraz z kolejnymi typami maszyn. W przypadku Airbusów A350 przewoźnik zdecydował się na motyw związany z holenderskim dziedzictwem kulturowym.
Pierwszą nową maszynę nazwano „Straż nocna” na cześć jednej z najbardziej znanych prac Rembrandta van Rijna. Obraz, przechowywany w Rijksmuseum w Amsterdamie, uznano za jedno z najważniejszych dzieł europejskiego malarstwa.
Samolot ma rozpocząć regularne loty we wrześniu 2026 roku, a pierwszy rejs zaplanowano na trasie Amsterdam–Toronto.
A350 zastąpi starsze samoloty
Nowe modele samolotów to przede wszystkim niższe zużycie paliwa. Według danych przewoźnika Airbusy A350 spalają około 25 proc. mniej niż starsze samoloty dalekiego zasięgu. Przekłada się to nie tylko na koszty operacyjne, ale też na ograniczenie wpływu na środowisko.
Zmiany odczują również pasażerowie. Kabina nowych samolotów jest wyraźnie cichsza, a lepsza jakość powietrza i warunki panujące na pokładzie mają sprawić, że wielogodzinna podróż będzie mniej męcząca.
Na początku bez klasy biznes
Choć pierwszy Airbus A350 rozpocznie regularne loty już we wrześniu, pasażerowie nie będą mogli od razu korzystać ze wszystkich klas podróży. KLM poinformował, że w dwóch pierwszych samolotach tego typu klasa biznes pozostanie tymczasowo niedostępna.
Powodem jest opóźnienie procesu certyfikacji foteli związane z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Do czasu zakończenia procedur pasażerowie będą mogli korzystać z klasy ekonomicznej oraz premium comfort, która oferuje więcej miejsca na nogi, szersze fotele, a także rozszerzony serwis pokładowy.
POWIĄZANE WPISY
18 czerwca 2026
UE uzgodniła nowe prawa pasażerów lotniczych. Przewoźnicy dostaną więcej obowiązków
Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w…
0 Komentarzy4 Minuty
15 czerwca 2026
Aviareps partnerem Jazeera Airways w Europie. Współpraca obejmuje sześć krajów
Jazeera Airways rozszerza obecność w Europie, powierzając Aviareps zarządzanie sprzedażą…
0 Komentarzy2 Minuty
15 czerwca 2026
Blisko 5 tys. km nowych linii kolejowych. Rząd przedstawił plan infrastruktury na dekady
Budowa 4,7 tys. km nowych linii, dostęp do kolei w 27 miastach i skrócenie czasu podróży…
0 Komentarzy5 Minuty
15 czerwca 2026
Lotnisko Chopina z kolejnym rekordem. Ponad 2,2 mln pasażerów w maju
Lotnisko Chopina obsłużyło w maju ponad 2,2 mln pasażerów, notując kolejny rekordowy…
0 Komentarzy5 Minuty
12 czerwca 2026
Mniej pasażerów w Jasionce. Powodem są zmiany w siatce i wojna na Bliskim Wschodzie
Jasionka notuje w tym roku niższy ruch pasażerski. Od stycznia z usług lotniska…
0 Komentarzy3 Minuty
11 czerwca 2026
Nowy projekt Corendon Airlines. Przewoźnik zachęca do ćwiczeń w trakcie lotu
Corendon Airlines zachęca pasażerów do większej aktywności podczas podróży samolotem.…
0 Komentarzy1 Minuty
11 czerwca 2026
Natalia Bukowiecka ponownie ambasadorką No Limits by Itaka
No Limits by Itaka kontynuuje współpracę z Natalią Bukowiecką, jedną z czołowych polskich…
0 Komentarzy2 Minuty
10 czerwca 2026
Katowice Airport z kolejnym rekordem: ponad 716 tys. pasażerów w maju
Ponad 716 tys. pasażerów skorzystało w maju z Katowice Airport w Pyrzowicach. To…
0 Komentarzy3 Minuty
10 czerwca 2026
Ponad 350 liderów branży cargo spotkało się w Warszawie na TIACA 2026
Ponad 350 liderów światowej branży cargo spotkało się w Warszawie podczas TIACA Global…
0 Komentarzy4 Minuty










