Czym żyła branża w 2017?

MM

Nowa ustawa o usługach turystycznych, zmiany personalne, nowi gracze rynkowi – WaszaTurystyka.pl przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisaliśmy w ubiegłym roku.

Początek karuzeli personalnej

9 stycznia – ogłoszono skład zespołu, który oceniał kandydatów na nowego prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Szefową zespołu – dyrektor Alicja Omięcka. To, jak się okazało, był początek karuzeli personalnej w POT. Poprzedniego prezesa, Wojciecha Fedyka odwołano 18 listopada 2016 roku.  Od tego czasu obowiązki prezesa pełni dotychczasowy wiceprezes, Bartłomiej Walas.

(więcej: TUTAJ)

Pomysł zlikwidowania POT

10 stycznia – wicemarszałek Stanisław Tyszka oraz poseł Kukiz’15 Jerzy Kozłowski przedstawili projekt ustawy likwidujący Polską Organizację Turystyczną. Tym razem, bo to kolejna ich próba likwidacji POT, dowodzili, że likwidacja POT przyniesie oszczędności w wysokości 45 mln zł rocznie. Jerzy Kozłowski dowodził, że “budżet z roku na rok jest coraz większy, a POT de facto dubluje zadania departamentu MSiT.”

(więcej: TUTAJ)

Prawie-że-prezes

13 stycznia – Minister Sportu i Turystyki, Witold Bańka podjął decyzję o wyborze nowego Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Wybranym kandydatem został Pan Rafał Gucia. Rafał Gucia to menedżer branży turystycznej z dwudziestoletnim doświadczeniem, zarządzał hotelami największych sieci międzynarodowych. Pod koniec miesiąca kandydat zrezygnował jednak z objęcia stanowiska.

(więcej: TUTAJ)

Węgrzy zamykają przedstawicielstwa

16 stycznia – Magyar Turisztikai Ügynökség (Węgierska Agencja Turystyki) odpowiedzialna za promocji turystyczna Węgier zlikwidowała 31 grudnia 2016 roku swoje przedstawicielstwa zagraniczne, w tym jeden z najdłużej działających w Polsce Narodowych Ośrodków Informacji Turystycznych, kierowany przez Bożenę Hirling.

(więcej: TUTAJ)

Dwa tygodnie na ustawę

3 lutego Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych do konsultacji 163 podmiotom publicznym. Na konsultacje dało czas do 16 lutego.

 (więcej: TUTAJ)

Zachodniopomorska ROT z nowym prezesem

9 lutego – ogłosiliśmy, że Marek Migdal został nowym prezesem Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej

(więcej: TUTAJ

Ekspansja PLL LOT

21 lutego – Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że uruchomią od czerwca bezpośrednie loty do Tel Awiwu w Izraelu z Lublina, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Liczba rejsów z Warszawy wzrośnie z siedmiu tygodniowo do 13.

(więcej: TUTAJ

Prezes POT numer dwa

27 lutego – drugim już w tym roku prezesem POT został wybrany Marek Olszewski  – menedżer z 30-letnim doświadczeniem w branży hotelarsko-turystycznej. Nikt tak naprawdę nie wiedział, czego się spodziewać. Ale tego, co się potem działo, nie spodziewałby się nikt. 

(więcej: TUTAJ

Dyrektywa maksymalnej harmonizacji i już!

6 marca – początek sporów branży z MSiT w sprawie projektu nowej ustawy o usługach turystycznych. Tego dnia MSiT ogłosiło, że odrzuca większość uwag do projektu ustawy. Uwagi przekazało 26 organizacji i zrzeszeń, MSiT ogłosił odpowiedzi na 196 uwag. Najczęściej występującymi odpowiedziami negatywnymi MSiT były: uwaga niezasadna i uwaga nie może zostać uwzględniona. Resort trzymał się kurczowo tekstu Dyrektywy 2015/2302, nawet tam, gdzie została ona błędnie przetłumaczona. 

(więcej: TUTAJ)

Warszawskie targi znowu w Pałacu Kultury

8 marca – jako pierwsi podaliśmy informację, że Jubileuszowe, 25 targi turystyczne TT Warsaw, odbędą się w tym roku – jak za swoich najlepszych lat – w Pałacu Kultury i Nauki.

(więcej: TUTAJ)

Jedno lotnisko, by rządzić wszystkimi

15 marca – wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Centralny Port Lotniczy może być komunikacyjnym sercem Polski, a jego realizacja – współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym.

(więcej: TUTAJ)

Jednak nie zlikwidują POT

20 kwietnia – projekt Kukiz’15 ustawy likwidującej POT autorstwa Kukiz’15 został odrzucony przez sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Wiosną POT otrzymał jednak potężniejszy cios w postaci rezygnacji wieloletniego wiceprezesa Bartłomieja Walasa. 

(więcej: TUTAJ)

Złoty Gąsior

17 maja – Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl i Magazynu Turystycznego Wasze Podróże, otrzymał nagrodę Złotego Pióra w tegorocznym konkursie Golden Pen, organizowanym przez przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną.

(więcej: TUTAJ)

Prawie-że-wiceprezes

17 maja – konkurs na wiceprezesa POT został unieważniony, Kilka dni wcześniej napisaliśmy, że wiceprezesem zostanie Piotr Głod.

(więcej: TUTAJ)

Karuzela z ministrami

30 maja – jako pierwsi podaliśmy informację, że następnego dnia Dawid Lasek przestanie być (po 13 miesiącach) podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Po przepychankach, różnych informacjach z MSiT, wiadomość potwierdziła się 2 czerwca

(więcej: TUTAJ

Regiony mówią: żegnaj!

8 czerwca – Krakowska Izba Turystyki oraz Wielkopolska Izba Turystyczna wysłały do Rady Krajowej oraz wszystkich członków ITRP pismo powiadamiające o wystąpieniu ze struktur Izby Turystyki Rzeczpospolitej Polskiej.

(więcej: TUTAJ

Promocja turystyki biznesowej w odwrocie

29 czerwca – Krzysztof Celuch kierownik Poland Convention Bureau w Polskiej Organizacji Turystycznej po ponad dziewięciu latach współpracy odszedł z POT z powodu likwidacji jego stanowiska.

(więcej: TUTAJ)

Minister numer trzy

7 lipca – nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, odpowiedzialnym za turystykę został Dariusz Rogowski, dotychczasowy dyrektor Departamentu Kontroli i Nadzoru w MSiT.

(więcej: TUTAJ)

Bitwa o Litwora początkiem medialnej wojny

30 lipca – o godz. 3 w nocy do pięciogwiazdkowego hotelu “Litwor” w Zakopanem weszło ponad 20 ochroniarzy i zajęło budynek. 100 gości, którzy mieszkali w hotelu po śniadaniu zostało przekwaterowanych do innych obiektów. Rozpoczął się – trwający do dzisiaj – konflikt między właścicielem i dzierżawcą hotelu, obiekt jest zamknięty.

(więcej: TUTAJ)

Ustawa idzie do Sejmu

31 lipca – rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki projekt Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach.

(więcej: TUTAJ)

Największa impreza w Polsce

2 sierpnia – Wrocław podsumował The World Games 2017: 40 tysięcy uczestników wydarzeń na 26 arenach i w strefie kibica, 10 dni sportowej rywalizacji, 3 500 zawodników ze 112 krajów świata, 1600 wolontariuszy, 700 dziennikarzy z 50 krajów świata

(więcej: TUTAJ)

Prezes POT o promowaniu obcych kultur

30 sierpnia – Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka odwołał Marka Olszewskiego ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Powodem była skandaliczna wypowiedź prezesa POT o braku potrzeby promowania się Polski Auschwitz i Muzeum Polin. Echa tej wypowiedzi dotarły nawet do prasy amerykańskiej i wpłynęły na znaczne osłabienie pozycji POT. Było to w pewnym sensie zwieńczenie działalności tego prezesa, który próbował wprowadzić POT na wyżyny dobrej zmiany. Jedyne, co dobre, to że w efekcie go zmieniono. 

(więcej: TUTAJ)

Do Lidla po wycieczkę

11 września – ogłosiliśmy, że od następnego dnia Lidl Polska będzie sprzedawać wyjazdy turystyczne jako agent turystyczny. Lidl nie sprzedaje wycieczek w swoich sklepach, jedynie za pośrednictwem infolinii oraz poprzez stronę internetową. Wejście Lidla na rynek nie obeszło się bez oburzenia środowiska agentów, którym nie spodobały się udzielane przez sieć zniżki na oferty polskich touroperatorów. Potem było przepraszanie, wyjaśnianie, a nawet zerwanie jednej umowy agencyjnej. 

(więcej: TUTAJ)

Prezes POT numer trzy

13 września – według komunikatu MSiT, Minister Witold Bańka do objęcia stanowiska Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej zarekomendował Pana Roberta Andrzejczyka. Andrzejczyk wybrany został spośród 17 kandydatów.

(więcej: TUTAJ)

Baranów zyskuje sławę

18 września – ogłoszono miejsce pod budowę Centralnego Portu Lotniczego Polski (CPL) – powstanie on na równinie mazowieckiej, na terenie rolniczym w gminie Baranów (powiat Grodzisk Maz.).

(więcej: TUTAJ)

Ptak coraz ważniejszy w turystyce

23 października – oceniliśmy drugą edycję Międzynarodowych Targów Turystycznych Word Travel Show w Nadarzynie  – była o niebo lepsza od poprzedniej.

(więcej: TUTAJ)

Polska już bez Bojana Bakety

23 października – ogłosiliśmy, że po ponad 16 latach pracy na stanowisku dyrektora Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Warszawie, odchodzi Bojan Baketa. W listopadzie zastąpiła go Agnieszka Puszczewicz.

(więcej: TUTAJ)

Wiceprezes POT numer… jeden

10 listopada – prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) zarekomendował Radzie POT Agnieszkę Jędrzejczyk-Wojciechowską na stanowisko wiceprezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Po miesiącach wakatu, stanowisko wreszcie zostaje obsadzone.

(więcej: TUTAJ)

Sukces II Forum Promocji Turystycznej

10 listopada – podsumowaliśmy II Forum Promocji Turystycznej: ponad 120 gości z branży z całego kraju i z zagranicy, 20 ekspertów, 7 prelekcji, debata, setki rozmów w kuluarach, finał konkursu filmu promocyjnego „Kadry z Polski”.

 (więcej: TUTAJ)

IGHP z nowym-starym prezesem

16 listopada – VII Walne Zgromadzenie Członków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego 15 listopada powołało Radę Izby na nową kadencję. Nowo wybrana Rada wyłoniła Zarząd Izby, którego prezesem ponownie został Ireneusz Węgłowski.

(więcej: TUTAJ)

Sukces żywego toruńskiego piernika

28 listopada – na uroczystej gali w hotelu Marriott, przyznano 23 listopada nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikaty POT. Najważniejszą nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało to ostatnie – toruńskie Żywe Muzeum Piernika.

 (więcej: TUTAJ)

Pałac Kultury strzałem w dziesiątkę

5 grudnia – podsumowaliśmy jubileuszowe 25. Targi TT Warsaw: decyzja o przeniesieniu Targów Turystycznych TT Warsaw do Pałacu Kultury i Nauki była strzałem w dziesiątkę. Targi, jak za dawnych lat odwiedzali tłumnie warszawiacy.

(więcej: TUTAJ)

Korzystny wyrok dla branży

5 grudnia – Wojewódzki Sąd uznał, że przedsiębiorcy mają prawo odliczyć VAT od usług noclegowych nabywanych z zamiarem odsprzedaży.

 (więcej: TUTAJ)

Rebranding Polskiego Busa

18 grudnia – FlixBus i PolskiBus.com podpisały umowę – do połowy 2018 roku wszystkie autokary Polskiego Busa mają już jeździć w barwach FlixBus.

 (więcej: TUTAJ)

Setka wpływowych w turystyce

28 grudnia – po raz drugi portal branżowy WaszaTurystyka.pl przestawił ranking najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2017 roku.

(więcej: TUTAJ)