Cztery wystawy na 150-lecie Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu (MAK)

MAK Design Labor, Themeninsel Hoffmann © Peter Kainz / MAK

Pierwsza wystawa jubileuszowa, która rozpocznie się 11. czerwca, nosi tytuł „Wzory. 150 lat MAK-u: od rzemiosła artystycznego po design”. Wystawa podejmuje temat historii i rozwoju muzeum, od roku założenia 1864 jako instytucji kształcącej i promującej austriackie rzemiosło artystyczne do dzisiejszej instytucji o charakterze międzynarodowym, prezentującej różne obszary sztuki stosowanej jak design, architektura, sztuka współczesna.

Rozszerzeniem tej wystawy jest równoległa ekspozycja „Obrazy. 150 lat MAK-u: wystawy na fotografiach”, która prezentuje współczesną i historyczną dokumentację fotograficzną wystaw, które odbyły się w muzeum. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów własnych MAK-u.

Od 25. czerwca MAK rzuci nowe światło na zróżnicowaną twórczość austriackiego artysty, architekta i projektanta, zmarłego w kwietniu br., Hansa Holleina. Obszerna wystawa pokaże materiały pochodzące z archiwum artysty, które nigdy wcześniej nie były prezentowane.

W roku jubileuszowym MAK przygotował również wystawę poświęconą twórczości Josefa Hoffmanna i Adolfa Loosa. Wystawa „Drogi modernizmu. Josef Hoffmann, Adolf Loos i ich impakt” dokumentuje różne, często sprzeczne ze sobą drogi do współczesnego kreowania przestrzeni życiowej. Wystawę będzie można jednak zobaczyć dopiero po 10. grudnia 2014 roku.

Bliższe informacje na stronie: www.mak.at

– „Wzory. 150 lat MAK-u: od rzemiosła artystycznego po design”
11. czerwiec – 05. październik 2014

– „Obrazy. 150 lat MAK-u: wystawy na fotografiach”
11. czerwiec – 05. październik 2014

– „Hollein”
25. czerwiec – 05. październik 2014

– „Drogi modernizmu. Josef Hoffmann, Adolf Loos i ich impakt”
10. grudzień 2014 – 19. kwiecień 2015