Czechy – zaszczepieni i ozdrowieńcy wjeżdżają bez testów

fot. William Zhang / unsplash

Od 15 lutego złagodzono niektóre przepisy wjazdowe do Czech. Przed przyjazdem do tego kraju z państw Unii Europejskiej należy tylko wypełnić formularz lokalizacyjny. Osoby, które są w pełni zaszczepione, a także ozdrowieńcy nie mają już obowiązku wykonywania testu na Covid-19 przed podróżą ani po przyjeździe do kraju.

Do tej pory zwolnione z tego obowiązku były osoby, które przyjęły dawkę przypominającą. Osoby niezaszczepione przed podróżą muszą wykonać test antygenowy ważny do 24 godzin lub PCR ważny do 72 godzin. Nie jest już za to wymagany dodatkowy test po przyjeździe do Czech.

Przypomnijmy, że od zeszłego czwartku (10 lutego) Czechy poluzowały obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Mogą już oni swobodnie uczestniczyć w imprezach masowych i przebywać w restauracjach, hotelach, zakładach usługowych, na imprezach kulturalnych i sportowych, a także nie muszą okazywać testów ani certyfikatów przy zakupie karnetów narciarskich. Warunki wjazdu są stopniowo łagodzone. Wciąż aktualny pozostaje obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Powyższe zmiany nie dotyczą osób podróżujących z krajów sąsiadujących z Czechami na maksymalnie 24 godziny, obywateli Unii Europejskiej do Czech transportem indywidualnym oraz dzieci do lat 12.

Czechy: stan wyjątkowy na 30 dni. Ograniczenia zamiast pełnego lockdownu