Czechy: stan wyjątkowy na 30 dni. Ograniczenia zamiast pełnego lockdownu

fot. archiwum Visit Czech Republic

Czeski rząd ogłosił nowy stan wyjątkowy od 26 listopada na 30 dni do 26 grudnia, zapowiedział dziś premier Andrej Babiš. Powodem wprowadzenia stanu wyjątkowego jest pogłębiająca się epidemia SARS-CoV-2.

Rząd Republiki Czeskiej wprowadzi zakaz organizowania dużych imprez publicznych i ograniczy godziny otwarcia restauracji i barów, zamiast pełnego lockdownu. Już od 22 listopada w Czechach wstęp do restauracji i możliwość nocowania w hotelach mają tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy. Testy nie są już uznawane, z pewnymi wyjątkami dla dzieci i osób z przeciwskazaniami przeciw szczepieniu.

Stan wyjątkowy pozwala rządowi nałożyć obowiązek pracy na lekarzy w regionach o największej liczbie przypadków Covid-19 – pisze portal Prague Today.

„Podejmiemy dalsze działania w celu ograniczenia kontaktów” – powiedział Andrej Babiš.

„Gubernatorzy nie muszą zgadzać się ze stanem wyjątkowym. Ale postaramy się ich przekonać” – powiedział Dan Köppl, rzecznik ministra zdrowia.

Ministerstwo optuje nie tylko za stanem wyjątkowym, ale także ograniczeniem imprez masowych powyżej tysiąca osób, zamknięciem pubów, restauracji, zamknięciem klubów nocnych i barów o 22:00, odwołaniem jarmarków bożonarodzeniowych.

„Podejmujemy wszelkie środki, aby uniknąć lockdownu, który według Ministerstwa Zdrowia i innych ekspertów niczego nie rozwiąże” – powiedział Babiš w wywiadzie dla Telewizji Czeskiej.