Cypr przyjmuje Polaków bez testów

Cypr przyjmuje Polaków bez testów
Petra tou Romiou na Cyprze/fot. AG

Rząd zmienił kwalifikację Polski, jako kraju źródłowego. Obecnie Polska trafiła do grupy A, czyli turyści polscy nie muszą przed wyjazdem na Cypr robić testów na obecność koronawirusa.

Przypomnijmy, że na Cyprze rynki źródłowe zostały podzielone na kategorie A i B, w oparciu o publicznie dostępne dane epidemiologiczne. Od 20 czerwca obywateli krajów z kategorii A nie obowiązywały restrykcje. Podróżni z państw kategorii B, w tym do dzisiaj Polacy, musieli 72 godziny przed wylotem poddać się testowi PCR. Wynik testu musieli okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas kontroli granicznej po przylocie.

Rząd Cypru zadeklarował, że zaopiekuje się wszystkimi turystami, którzy podczas pobytu zachorują bądź będą zdiagnozowani jako zarażeni wirusem, oraz współtowarzyszami ich podróży / bliskimi. Cypr poniesie koszty pobytu, posiłków i leczenia. Podróżny będzie musiał jedynie opłacić koszt transferu na lotnisko i repatriacji.

Powstał osobny szpital dla turystów ze 100 łóżkami, przystosowany do leczenia Covid-19. Liczba łóżek może zostać szybko zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba. W razie, gdyby stan chorego uległ pogorszeniu, do dyspozycji jest 112 miejsc na intensywnej terapii i 200 respiratorów, będących do dyspozycji.

Dla bliskich osób, u których ewentualnie zdiagnozowany zostanie SARS-COV2 przeznaczono 500 łóżek w hotelach przeznaczonych na kwarantannę. Również ta liczba może szybko zostać zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu, jeśli w którymś hotelu zostanie wykryty przypadek koronawirusa, obiekt nie zostanie objęty 14-dniową kwarantanną. Chory wraz z rodziną zostanie przeniesiony do osobnego hotelu. Pokój, który zajmował, ma być wyjątkowo dokładnie zdezynfekowany przed ponownym oddaniem do użytku.

 

Adam Gąsior

Redaktor naczelny portalu branżowego WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center