Cypr wyjaśnia, jak będą wyglądały te wakacje. Publikujemy zasady bezpieczeństwa

Cypr zasady bezpieczeństwa
Hotel Lordos Beach w Larnace / fot. AG

Losowe testowanie podróżnych na lotnisku, bieżąca aktualizacja listy krajów dopuszczonych do podróżowania bez testu, nowe zasady korzystania z obiektów, atrakcji i gastronomii oraz gotowy scenariusz na wypadek zwiększenia liczby zarażeń – Cypr wychodzi z epidemii obronną ręką i zamierza pogodzić bezpieczeństwo z przywróceniem ruchu turystycznego.

Jak zapowiedział Yiannis Karousos, cypryjski minister transportu, wyspa Afrodyty otwiera granice dla podróżnych 9 czerwca. W opublikowanym piśmie przewodnim oraz zestawie pytań i odpowiedzi, cypryjskie władze wyjaśniają, jak będzie wyglądał wypoczynek w ich kraju w czasach koronawirusa.

„Kryzys pokazał, że nasza służba zdrowia jest wydolna i poradziła sobie z epidemią. Liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii przypadająca na 100 tys. mieszkańców jest wyższa niż średnia w UE i jedna z najwyższych w basenie Morza Śródziemnego. Cypr ma obecnie jeden z najniższych w Europie współczynników zarażeń koronawirusem per capita. Testy przeszło ponad 10 proc. populacji wyspy. Niewiele krajów może się szczycić takimi statystykami” – piszą we wspólnym komunikacie minister transportu, zdrowia i spraw zagranicznych Cypru.

Cypryjczycy zdają sobie sprawę, że zapewnienie poczucia bezpieczeństwa to klucz do przywrócenia ruchu turystycznego. Szukają więc złotego środka pomiędzy otwarciem Cypru dla przyjezdnych a utrzymaniem liczby zarażeń w ryzach. Jak chcą to osiągnąć? Publikujemy cypryjski plan w postaci odpowiedzi na pytania:

Podróż na Cypr

1. Jak podróżni będą mogli dostać się na Cypr?

Rynki źródłowe będą podzielone na kategorie A i B, w oparciu o publicznie dostępne dane epidemiologiczne. Od 20 czerwca obywateli krajów z kategorii A nie będą obowiązywały restrykcje. Podróżni z państw kategorii B będą musieli 72 godziny przed wylotem poddać się testowi PCR. Wynik testu będą musieli okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz podczas kontroli granicznej po przylocie.

Jeśli obywatele kraju z kategorii B nie mają powszechnego dostępu do testów, będą musieli zrobić test po przylocie. Koszt będzie ponosił podróżny. Obecnie cena wynosi 60 euro za osobę (może w przyszłości spaść, w miarę postępu technologicznego i upowszechnienia się testów). Na wynik trzeba będzie czekać do 24 godzin. Do czasu jego otrzymania podróżny będzie musiał przebywać na kwarantannie w miejscu docelowego pobytu.

Podróż na Cypr z krajów niezakwalifikowanych do obu kategorii będzie możliwa jedynie w wyjątkowych okolicznościach i za zgodą władz Cypru. Dotyczy to również tranzytu.

2. Jakie dokumenty będą wymagane?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cypru zamieszczony zostanie formularz deklaracji Covid-19. Można go będzie wypełnić elektronicznie przed podróżą. Formularze będą również dostępne przy stanowiskach odprawy na lotniskach. Wypełnioną deklarację trzeba będzie okazać przed wejściem na pokład samolotu i podczas kontroli granicznej.

W deklaracji trzeba będzie odpowiedzieć na pytania i podpisać oświadczenia: kwestionariusz dotyczący krajów odwiedzanych 14 dni przed wizytą na Cyprze; potwierdzenie, że na 14 dni przed przylotem podróżny nie przebywał w kraju nieuwzględnionym na liście państw kategorii A i B; potwierdzenie, że podróżny nie okazywał żadnych objawów Covid-19 na 72 godziny przed podróżą; poświadczenie, że na 14 dni przed wylotem nie miał świadomego kontaktu z osobami zarażonymi; oświadczenie, że przylatuje na Cypr na własną odpowiedzialność i w razie zarażenia Covid-19 nie będzie rościł sobie pretensji do Republiki Cypru ani do działających na miejscu usługodawców; deklaracja, że jeśli po wyjeździe z wyspy w ciągu 14 dni zaobserwuje symptomy choroby, poinformuje o tym fakcie służby medyczne Cypru.

3. Jakie kryteria brane są pod uwagę przy kategoryzacji rynków źródłowych?

Cypr zdecydował się wprowadzić system kategoryzowania państw, aby zapewnić jednolitą politykę wobec tych o zbliżonej sytuacji epidemiologicznej. System jest transparentny, a lista krajów będzie co tydzień aktualizowana. Poszczególne państwa będą przesuwane do odpowiednich kategorii, dopisywane do listy bądź z niej usuwane na podstawie aktualnych danych. W skład zespołu, który je analizuje weszli naukowcy, epidemiolodzy, statystycy i specjaliści w dziedzinie medycyny.

W tworzeniu listy krajów będą brali pod uwagę między innymi: współczynnik reprodukcji wirusa R(t)<1, dzienną liczbę zarażeń na 100 tys. mieszkańców, tygodniowy wskaźnik śmiertelności na 100 tys. mieszkańców, stopień rozprzestrzenienia się wirusa w społeczeństwie, ocenę ryzyka na podstawie danych z WHO i ECDC. Na ocenę sytuacji w danym kraju będą wpływały wszystkie składowe.

Zasady bezpieczeństwa podczas podróży

4. Jakich procedur można spodziewać się przed lotem i w jego trakcie?

Przed wejściem do samolotu pasażerowie będą musieli okazać ważny wynik testu PCR oraz deklarację Codvid-19.

Podróżny musi liczyć się z tym, że zanim zostanie wpuszczony na pokład samolotu, zostanie mu zmierzona temperatura.

Podczas podróży samolotem może obowiązywać nakaz noszenia maseczki ochronnej.

5. Jakich procedur można spodziewać się na lotnisku po przylocie na Cypr?

Na lotniskach będą mogli przebywać wyłącznie podróżni oraz pracownicy.

Podczas kontroli granicznej może nastąpić pomiar temperatury u turysty.

Na tych, którzy będą chcieli zadać pytania po przylocie, będą czekały punkty informacyjne Covid-19.

Protokoły bezpieczeństwa na miejscu

6. Czy są jakieś ogólne procedury, obowiązujące na całej wyspie?

We wszystkich obiektach goszczących turystów wprowadzono dodatkowy rygor sanitarny, a przed ich otwarciem szkolenia przeszli pracownicy.

We wszystkich częściach wyspy obowiązywały będą środki mające zapewnić dystans społeczny, aby osoby nienależące do jednej grupy pozostawały w rozsądnym oddaleniu (np. w obszarze 2 mkw na zewnątrz, 3 mkw wewnątrz).

Tam, gdzie dystans jest niemożliwy do zachowania obowiązkowe będzie zakrywanie twarzy maską – zarówno przez personel, jak i przez gości. Chodzi np. o kabinę samolotu, lotnisko, porty, taksówki, autobusy, jeepy, windy.

Wszystkie wnętrza mają być często wietrzone, a klimatyzacja ma zapewniać stały przepływ powietrza.

Żel antybakteryjny będzie dostępny we wszystkich obiektach, przy wejściach, recepcjach, holach, windach, toaletach.

7. Transport busami, jeepami, wypożyczonymi samochodami, safari, nurkowanie

Autobusy mają być często dezynfekowane i wietrzone.

Samochody i kluczyki mają być dezynfekowane po zwróceniu do wypożyczalni.

Wszystkie często dotykane powierzchnie (klamki, siedzenia etc.) mają być dezynfekowane po przewiezieniu każdej grupy pasażerów (dotyczy taksówek, jeepów)

8. Parki archeologiczne, muzea, parki tematyczne, miejsca do nurkowania, statki wycieczkowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego

Po każdorazowym użyciu mają być dezynfekowane wszystkie powierzchnie często dotykane (artefakty, ekrany dotykowe, wagoniki, klamki, siedzenia, sprzęt do nurkowania i do sportów wodnych)

9. Baseny, plaże i parki wodne

Leżaki, parasole, skrytki mają być dezynfekowane po każdorazowym użyciu.

Pomiędzy parasolami ma być zachowany odstęp minimum 4 metrów, a 2 metrów między leżakami używanymi przez osoby nieprzebywające w jednej grupie.

Zasady dystansu społecznego nie będą obowiązywały ratowników wykonujących czynności ratujące życie.

10. Zakwaterowanie

Personel ma obowiązek nosić maseczki i utrzymywać odpowiednią higienę rąk.

Goście mają zachowywać odstęp podczas meldowania.

Pokoje nie będą udostępniane przyjezdnym przed upływem czasu niezbędnego do zdezynfekowania, odpowiedniego sprzątnięcia i wywietrzenia po opuszczeniu ich przez poprzednich gości.

Po każdym wymeldowaniu gości dezynfekowane będą karty / klucze do pokojów.

Przy stanowiskach z bufetem samoobsługowym będą dostępne płyny do dezynfekcji rąk, goście będą zachęcani do korzystania z masek ochronnych.

11. Restauracje, bary, puby, kawiarnie, kluby

Personel ma obowiązek nosić maseczki i utrzymywać odpowiednią higienę rąk. Wyjątkiem są kelnerzy obsługujący gości w ogródkach – ci nie będą musieli nosić masek ze względu na upał.

Przedłużone będą godziny otwarcia, obiekty gastronomiczne mają udostępniać możliwość wcześniejszej rezerwacji, by uniknąć natłoku gości.

Maksymalna liczebność grupy gości to 10 osób.

Minimalna odległość między stolikami, przy których siedzą grupy gości, wynosi 2 metry, licząc od narożnika do narożnika.

Karty menu muszą być dezynfekowane po każdym użyciu, chyba że są jednorazowe, albo eksponowane w gablotce bądź udostępniane elektronicznie.

Goście będą zachęcani do płacenia kartą, nie gotówką.

Po każdym użyciu dezynfekowane mają być powierzchnie często dotykane: krzesła, stoły, pojemniki na pieprz i sól, butelki z oliwą, terminale płatnicze.

Restauracje zachęcane są do stosowania jednorazowych nakryć zamiast obrusów z tkaniny.

Przy wejściu powinna znajdować się informacja o maksymalnej dopuszczalnej liczbie gości, którzy mogą przebywać w restauracji.

Testowanie, kwarantanna, leczenie

12. Czy na wyspie można się spodziewać wyrywkowego testowania turystów?

Część gości będzie po przylocie na Cypr losowo wybierana do testowania na obecność Covid-19, niezależnie od tego, z którego kraju przybyli. Koszt poniesie cypryjski rząd.

13. Co z turystami, którzy podczas pobytu na Cyprze zostaną zdiagnozowani jako nosiciele wirusa Covid-19? Jaka jest przepustowość opieki medycznej? Co z bliskimi chorych? Kto poniesie koszty hospitalizacji i leczenia?

Rząd Cypru zadeklarował, że zaopiekuje się wszystkimi turystami, którzy podczas pobytu zachorują bądź będą zdiagnozowani jako zarażeni wirusem, oraz współtowarzyszami ich podróży / bliskimi. Cypr poniesie koszty pobytu, posiłków i leczenia. Podróżny będzie musiał jedynie opłacić koszt transferu na lotnisko i repatriacji.

Powstał osobny szpital dla turystów ze 100 łóżkami, przystosowany do leczenia Covid-19. Liczba łóżek może zostać szybko zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba. W razie, gdyby stan chorego uległ pogorszeniu, do dyspozycji jest 112 miejsc na intensywnej terapii i 200 respiratorów, będących do dyspozycji.

Dla bliskich osób, u których ewentualnie zdiagnozowany zostanie SARS-COV2 przeznaczono 500 łóżek w hotelach przeznaczonych na kwarantannę. Również ta liczba może szybko zostać zwiększona, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu, jeśli w którymś hotelu zostanie wykryty przypadek koronawirusa, obiekt nie zostanie objęty 14-dniową kwarantanną. Chory wraz z rodziną zostanie przeniesiony do osobnego hotelu. Pokój, który zajmował, ma być wyjątkowo dokładnie zdezynfekowany przed ponownym oddaniem do użytku.

Źródła informacji

Ministerstwo Turystyki uruchomiło osobny adres e-mail dla zapytań dotyczących pobytu w tym sezonie: [email protected]

Informacji można szukać na stronie internetowej VisitCyprus.com.

Zespół ekspertów odpowie na pytanie również na Messengerze.

Marzena Markowska

Redaktorka Naczelna portalu WaszaTurystyka.pl


POWIĄZANE WPISY

Privacy Preference Center