Polacy na Cypr tylko z testem na koronawirusa. „Lista krajów ma być aktualizowana”

Petra Tou Romiou na Cyprze
Petra Tou Romiou na Cyprze

Plan poluzowania restrykcji w transporcie lotniczym został zatwierdzony przez cypryjski rząd 22 maja. Pierwszy etap rozpocznie się 9 czerwca. Na Cypr będą mogli podróżować obywatele 19 krajów, w tym Polski, jednak wymagane będą testy na Covid-19. Od 20 czerwca obywatele 13 krajów będą wpuszczani bez testów, lecz na tej liście nie ma Polski. Być może zmieni się to, gdy poprawi się nasza sytuacja epidemiologiczna.

Ministerstwo Transportu przedstawiło plan wznowienia operacji lotniczych. Towarzyszy mu otwieranie hoteli. Od 1 czerwca obiekty będą mogły wznawiać działalność według nowych wytycznych sanitarnych. Minister transportu Yiannis Karousos ogłosił również, że od poniedziałku 25 maja zniesiona zostaje także obowiązkowa kwarantanna – podaje Cyprus Mail.

Polska w kategorii „B”

Plan „otwierania” Cypru został podzielony na dwie fazy – druga rozpocznie się 20 czerwca. 19 krajów, których obywatele będą mogli latać na Cypr, zostały podzielone na dwie kategorie, w zależności od bieżących danych o rozwoju epidemii koronawirusa.

W pierwszej kategorii znalazły się: Grecja, Malta, Bułgaria, Norwegia, Austria, Finlandia, Słowenia, Węgry, Izrael, Dania, Niemcy, Słowacja i Litwa. Kolejnych sześć zaliczono do kategorii B: Polskę, Szwajcarię, Rumunię, Chorwację, Estonię i Czechy.

W pierwszej fazie odmrażania turystyki pasażerowie z krajów obydwu kategorii będą musieli 72 godziny przed wylotem na Cypr wykonać test na Covid-19. Ewentualnie mogą wykonać test po przylocie, ale wtedy muszą pozostać na kwarantannie do czasu otrzymania wyniku.

W drugiej fazie rozpoczynającej się 20 czerwca obywatele krajów z pierwszej kategorii nie będą już musieli okazywać dowodu na brak obecności koronawirusa. Jednak obywateli krajów kategorii „B” nadal obowiązywał będzie wymóg wykonywania testów.

Koszt testu po stronie podróżnego

Loty z pozostałych krajów będą mogły się odbywać, ale na wyspę będą mogli dostać się jedynie obywatele Cypru i stali rezydenci oraz osoby ze specjalnym pozwoleniem. Ich również będzie obowiązywał test na koronawirusa przed przyjazdem lub po przybyciu (ale z kwarantanną do czasu uzyskania wyniku). Pozostałych pasażerów nadal obowiązywać ma 14-dniowa kwarantanna po przylocie.

Koszt testu i ewentualnej kwarantanny mają pokrywać pasażerowie.

Ministerstwo Zdrowia Cypru będzie prowadziło ewaluację danych epidemiologicznych w różnych krajach i odpowiednio aktualizowało ich status. Na tej podstawie do listy państw z „zielonym światłem” będą dodawane kolejne.

Cypryjczycy nie spodziewają się wzmożonego ruchu turystycznego w pierwszej fazie, dopiero po 20 czerwca, gdy dla niektórych państw zniesiony będzie obowiązek wykonywania testów. Czerwiec nie będzie więc jeszcze ruchliwym miesiącem, a hotele spodziewają się zmniejszonego obłożenia w tym sezonie. Przede wszystkim ze względu na wymóg ograniczenia liczby przyjmowanych gości i zachowania reguł dystansu społecznego.