Cypr: chcemy przyjąć zagranicznych turystów od 15 czerwca

Cypr chce przyjąć turystów od 15 czerwca
Zamek w Kolossi na Cyprze/fot. AG

Cypr chce zacząć przyjmować turystów zagranicznych od 15 czerwca i ma nadzieję, że liczba ich do końca roku osiągnie 30 proc. liczby gości w 2019 roku.

Andreas Kyprianou, przewodniczący izby w komitecie handlowym, powiedział w rozmowie z wiceministrem turystyki Savvasem Perdiosem, że Cypr będzie gotowy na przyjęcie turystów zagranicznych od 15 czerwca. Cypryjczycy mają nadzieję, że do końca roku liczba gości osiągnie 30 proc. zeszłorocznego wyniku.

W ubiegłym roku Cypr odwiedziło ok. 4 mln turystów, przychody z turystyki osiągnęły 1,6 mld euro.

Jak podał portal Cyprus-Mail.com, obaj polityki zgodnie stwierdzili, że do końca roku Cypr powinien ugościć przynajmniej milion turystów, którzy zapewnią przychody w wysokości 800 mln euro. Kyprianou dodał, że będzie rozmawiał z władzami miast cypryjskich, by pozwoliły restauratorom i właścicielom barów na zwiększenie ogródków, tak by turyści mogli się cieszyć relaksem na świeżym powietrzu.

Ministerstwo spraw zagranicznych Cypru będzie promować Cypr, jako cel bezpiecznych wakacji. Cypr obecnie jest najbezpieczniejszym krajem w basenie Morza Śródziemnego i piątym na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia – podkreślił Kyprianou.

Uwaga na mniej tradycyjne rynki

Perdios skomentował: „Będziemy gotowi otworzyć nasze granice od 15 czerwca, ale wszystko będzie zależeć od sytuacji epidemiologicznej oraz decyzji rady ministrów a także rekomendacji wydanych przez ministrów zdrowia i transportu. Do końca maja nasi partnerzy zagraniczni będą mieli klarowny obraz sytuacji na Cyprze.

Dodał także, że Cypr przede wszystkim chce przyciągnąć turystów z krajów, które do tej pory nie były tradycyjnymi największymi rynkami. Dla Cypru dwoma głównymi rynkami są Wielka Brytania i Rosja. Jednak w tym roku – powiedział Perdios – dużo wcześniej otwarte będą rynki innych krajów, jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Grecja, Izrael, Norwegia i Dania.

Obostrzenia

Wśród propozycji obostrzeń, jakie mają obowiązywać po otwarciu granic, są obowiązkowe testy na obecność Covid-19 przed wylotem na Cypr, dezynfekcja bagażu, ekrany ochronne na recepcjami i specjalne ubrania ochronne dla obsługi hotelowej i lotniskowej.

Christos Angelides, prezes Cypryjskiego Stowarzyszenia Kierowników podkreślił, że od razu po wyjściu turysty z autokaru lub taksówki przed hotelem, jego bagaż zostanie zdezynfekowany i odesłany bezpośrednio do pokoju. Większość czynności recepcyjnych będzie załatwiana elektronicznie.

Jak tańczyć z zachowaniem 2 metrów dystansu

Charalambos Alexandrou rzecznik prasowy grupy właścicieli klubów nocnych, barów i restauracji w Ayia Napie, zastanawiał się, jak zmienią się zwyczaje klubowe. Wiemy przecież, że ludzie przychodzą do klubów pobawić się, zatańczyć ze sobą. Jak mają to robić zachowując dystans dwóch metrów? – zapytał.
Najbliższy sezon będzie próbą przeżycia a nie czasem robienia zysków- podsumował Alexandrou.