Coraz młodsza flota Emirates

archiwum Emirates

Przewoźnik dysponuje obecnie samolotami o średnim wieku poniżej 75 miesięcy. Od 2014 roku linie Emirates odebrały 24 nowe samoloty. Jeszcze w tym roku przewoźnik planuje wprowadzenie kolejnych 26 maszyn do obsługi połączeń, co w powiązaniu z wycofywaniem starszych samolotów sprawia, że flota przewoźnika należy obecnie do najmłodszych na świecie. W tej chwili linie korzystają z 234 szerokokadłubowych samolotów sześciu różnych modeli. Pozostają również największym na świecie operatorem Airbusów A380 i Boeingów 777.

Adel Al Redha, Executive Vice President i Chief Operations Officer Emirates, powiedział: “Dzięki nowoczesnym i wydajnym samolotom możemy nie tylko zmniejszyć nasze oddziaływanie na środowisko, ale także zapewnić pasażerom Emirates wiele udogodnień, jeszcze lepszą jakość podróży oraz zwiększyć zdolność przewozową potrzebną do rozwoju działalności linii. Nasze inwestycje w nowoczesną flotę samolotów szerokokadłubowych zawsze stanowiły podstawę strategii i sukcesu Emirates.”

W związku z wycofaniem siedmiu maszyn w 2014 roku i planami wyłączenia z eksploatacji kolejnych dziesięciu jeszcze w tym roku, zespół Emirates Aircraft Assets, złożony z 35 pracowników, intensywnie współpracuje z innymi działami w ramach struktur Emirates, zarządzając wymianą starszych modeli we flocie przewoźnika. Linie Emirates wycofały niedawno samolot o numerze rejestracyjnym A6-EMF – był to ich ostatni Boeing 777-200. 14 lipca maszyna wyruszyła z lotniska w Dubaju do Arizony przez Boston w celu jej wyrejestrowania. Odkąd A6-EMF dołączył do floty Emirates w 1996 roku, samolot pokonał około 60 mln kilometrów (równowartość 80 lotów na Księżyc i z powrotem).

Philip Audsley, kierownik zespołu Aircraft Assets, podkreślił: „Aby nasza flota pozostała nowoczesna, wydajna i atrakcyjna dla naszych klientów, systematycznie wycofujemy ze służby starsze maszyny. Od 2014 roku do tej pory zgodnie z planem wycofaliśmy trzy Boeingi 777-200 i osiem Airbusów A340-500, co było niemałym wyczynem. W roku 2015/2016 planujemy wyłączenie ze służby łącznie 10 samolotów.”