City breaki na Boże Ciało 2024: Polacy omijają Londyn, Wiedeń i Paryż

Za 430 zł do Włoch, 449 zł do Hiszpanii i 481 zł do Grecji – tyle wydają Polacy na krótkie city breaki w opcji lot plus hotel, na które wyruszą w czasie Bożego Ciała 2024. Koszt większości wyjazdów zarezerwowanych na długi czerwcowy weekend często nie przekracza 600 zł za osobę.

W city breakach zaczynają dominować kierunki typowo wakacyjne. To duża zmiana w zachowaniach klientów, która przyszła z Zachodu, gdzie podróżnicy licznie wyjeżdżają na city breaki, ale do „urlopowych” destynacji

Tylko jeden dzień wolnego w pracy da nam cztery dni nieprzerwanego urlopu – z takiej okazji do odpoczynku za granicą wielu Polaków skorzysta już pod koniec maja. Boże Ciało 2024 wypada bowiem w czwartek 30 maja, a więc tradycyjnie na długi czerwcowy weekend chętnie polecimy do jednego z europejskich miast. Eksperci platformy podróży eSky.pl pokazują listę najczęściej wybieranych kierunków na city break z lotami i hotelem w pakiecie oraz analizują, ile Polacy wydadzą na takie krótkie podróże.

Włoskie i greckie city breaki jak małe wakacje

Od wielu lat niezmiennym liderem w zestawieniach city breakowych pozostają Włochy. Nie inaczej jest i tym razem: kilkudniowy wypad do Italii zorganizuje 51 proc. rodaków, którzy na przełomie maja i czerwca wybiorą się do jednego z pięciu analizowanych krajów. Wśród miast prym wiodą Rzym, Bari, Neapol, Rimini i Bergamo niedaleko Mediolanu. Popularnością nie ustępują im również Katania i Palermo na Sycylii.

Najtańszym kierunkiem na city break w formule lot plus hotel okazało się nadmorskie Rimini ze średnim kosztem wyjazdu ok. 430 zł od osoby (trzy dni). Za mniej niż 300 zł Polacy organizujący podróże z internetową platformą rezerwowali też pakiety do Bari (467 zł za osobę, dwa dni) i Bergamo (475 zł za osobę, trzy dni). Na Sycylię, a także do Rimini i Bergamo najczęściej polecimy we dwie osoby, zaś do Rzymu i Neapolu już w trzyosobowym gronie. Bari z kolei preferują grupy składające się z czterech podróżników.

Ze skromniejszym udziałem w rankingu Grecja jest drugim co do popularności krajem na krótki wypad w czasie Bożego Ciała (14 proc.). Największą uwagę Polaków przykuwają takie kierunki jak Ateny, Saloniki, Rodos i Korfu – każdy z nich odwiedzamy z reguły we dwójkę. W tym roku to city break w Atenach jest najkorzystniejszy dla domowego budżetu: średni koszt wyjazdu w opcji lot plus hotel wyniósł blisko 481 zł za osobę. Niższą cenę można wytłumaczyć długością pobytu w greckiej stolicy, który potrwa ok. trzech dni. Dla porównania podróżnicy lecący na cztery dni do Salonik czy na wyspę Rodos musieli liczyć się z wydatkiem odpowiednio 535 zł i 554 zł od osoby za pakiet z lotem i noclegiem.

„Chociaż podróże trwające do czterech dni „formalnie” określamy mianem city breaków, to realnie widzimy, że nawet w tej kategorii zaczynają dominować kierunki typowo wakacyjne. To duża zmiana w zachowaniach klientów, która przyszła do nas z krajów zachodnich, gdzie podróżnicy licznie wyjeżdżają na city breaki, ale do „urlopowych” destynacji. Ostatnie lata zakorzeniły ten trend również w Polsce. Przykładowo jeszcze do niedawna Paryż, Wiedeń czy Londyn święciły ogromne triumfy w zestawieniach city breakowych wśród Polaków. Jednak po długich, zimnych miesiącach rodacy najwyraźniej szukają słońca, żeby nawet na krótką chwilę poczuć atmosferę letnich wakacji” – wyjaśnia Jarosław Grabczak, odpowiedzialny za rozwój pakietów dynamicznych w Grupie eSky.

Cypr szybko umacnia się w czołówce kierunków na city break

Miejscowości Sliema, Qawra, Pembroke, Bugibba na Malcie odwiedzi 13 proc. Polaków spędzających długi czerwcowy weekend za granicą. City break w tym ostatnim mieście w ramach pakietu lot plus hotel kosztował najmniej, bo średnio 530 zł za osobę (4 dni). Z kolei za pobyt o analogicznej długości w Pembroke trzeba było zapłacić 683 zł od osoby, podczas gdy przelot i 3 noclegi w pakiecie w Sliemie czy Qawrze kosztowały odpowiednio 547 zł i 623 zł. Do Bugibby udamy się w dwuosobowej grupie, do Qawry i Sliemy – w gronie trzech osób, a do Pembroke lecimy zwykle we czwórkę.

Hiszpania odpowiada za 11 proc. ofert pakietowych, z których skorzystają polscy podróżnicy w okresie Bożego Ciała. Najchętniej spędzą ten czas m.in. na Majorce (Sant Llorenc des Cardassar) oraz w regionach Costa del Sol (Malaga, Torremolinos) i Costa Brava (Barcelona, Lloret de Mar i Santa Susanna). Osoby podróżujące z lotami i noclegiem w pakiecie najmniej płacili za city break w Torremolinos, bo średnio 449 zł od osoby za cztery dni. Odpoczynek do 600 zł rezerwowały również w Lloret de Mar – cztery dni w cenie 522 zł za osobę – oraz na Majorce – 589 zł za cztery dni. Rezerwacje na Costa del Sol obejmują średnio czterech podróżników, a na Majorce i Costa Brava – odpowiednio trzy i dwie osoby.

Podobnie do Hiszpanii, na przełomie maja i czerwca 11 proc. rodaków stawia na kilkudniowy wyjazd na Cypr. Loty i hotel w pakiecie chętnie rezerwujemy w Larnace, Protaras, Pafos i Ayia Napie. Najmniej wydaliśmy na zorganizowanie odpoczynku w Pafos, który kosztował ok. 517 zł dla jednej osoby (cztery dni). Z kolei średnia scena city breaku w Ayia Napie i Larnace wyniosła odpowiednio 563 zł i 586 zł za 3-dniowy pobyt w opcji pakietowej. W mieście Protaras, gdzie tym razem Polacy przeznaczali największy budżet – blisko 625 zł od osoby – spędzimy średnio cztery dni.

„Władze Cypru dynamicznie rozwijają sektor turystyczny, w tym infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową. Właściciele hoteli i apartamentów, a także inne podmioty turystyczne przestawiają biznes na całoroczny model działalności i różne segmenty klientów, żeby przyjmować gości od kwietnia do listopada. Jest to jeden z głównych impulsów przyspieszenia dynamiki wyjazdów z Polski do tego wyspiarskiego kraju, któremu wtórują linie lotnicze, poszerzając siatkę połączeń o terminy poza głównym sezonem wakacyjnym. Warto zaznaczyć, że już teraz jesteśmy trzecią co do liczebności nacją, która organizuje na Cyprze zarówno wakacje, jak i city breaki. Co więcej, według tamtejszego Urzędu Statystycznego w pierwszych czterech miesiącach 2024 liczba Polaków odwiedzających Cypr wzrosła o 10 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu” – podkreśla Jarosław Grabczak z Grupy eSky.

Metodologia

Analiza prezentuje pięć najpopularniejszych krajów pod względem liczby zarezerwowanych pakietów „City Break” na platformie podróży eSky.pl w okresie od 27 maja do 2 czerwca 2024 r. Udział poszczególnych kierunków wyliczono na podstawie rezerwacji obejmujących uwzględnione w rankingu państwa. Podane ceny obejmują średni koszt podróży w opcji Lot+Hotel, na który składa się przelot w dwie strony oraz nocleg od dwóch do czterech dni dla jednej osoby (bez wyżywienia).