Choinka, św. Mikołaj i świąteczne pierniki już od dziś na jarmarku we Wrocławiu

Świąteczna atmosfera, grzane wino, pierniki, choinki, unikatowe wyroby, bożonarodzeniowe dekoracje, wiele występów artystycznych i innych atrakcji – to wszystko na wrocławskim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który urodą, rozmachem i wyjątkowym klimatem może konkurować z najlepszymi jarmarkami na świecie.

Okres przedświąteczny to we Wrocławiu czas szczególny, a to za sprawą tego, co dzieje się na rynku. Podczas Jarmarku wszędzie unosi się aromat choinek, grzanego wina i czekoladowych pierników, co zachęca do zapuszczenia się pomiędzy ozdobne stoiska, pośród których na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

Świąteczne przysmaki na rynku

Rynek to przede wszystkim obowiązkowy punkt odwiedzin dla smakoszy – gdzie można skosztować pyszności z różnych regionów Polski i Europy. Znajdziemy tu między innymi: alzackie podpłomyki, francuskie salami, indyjskie samosy, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecką baklavę, portugalskie desery, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” z piernika, do kupienia w stylowym drewnianym Młynie.

Nie zabraknie innych świątecznych słodkości: pysznych hiszpańskich pączków churros, owoców w czekoladzie, gofrów, kołaczy węgierskich. W tym roku węgierski kołacz pojawi się także w wyjątkowej wersji – na słono. Wytrawną wersję kołacza będzie można znaleźć w domku zlokalizowanym przy pomniku Fredry. Na koneserów czekolady czekać będą ręcznie wykonane, przepyszne i zaskakujące swoją formą czekoladowe figurki.

Tradycją wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego są ceramiczne kubeczki buciki, które co rok zyskują nowy wzór i kolor. W kubeczkach tradycyjnie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów, delektując się jednocześnie atmosferą nadchodzących świąt. Gorących napojów w unikatowych kubeczkach będzie można napić się w kilku lokalizacjach na Jarmarku Bożonarodzeniowym: na Placu Solnym w nowym trzypoziomowym domku z zegarem na wieży, w „Świątecznym Wiatraku” i domku z tarasem widokowym w „Bajkowym Lasku”, w „Domku pod Krasnalem” przy pomniku Fredry oraz w „Domku Kominkowym” zlokalizowanym na północnej pierzei Rynku.

Atrakcje dla wszystkich na Placu Solnym

Domki handlowe z przeróżnymi pysznościami zagoszczą właśnie na placu Solnym. Jarmarkowi smakosze będą mieli do wyboru gofry ptysiowe, w różnych wariantach smakowych, placki ziemniaczane, cepeliny, kartacze, pyry z gzikiem, szynki pieczone, góralskie serki, czekoladowe pierniki, wyśmienite konfitury i nalewki z Armenii.

Na placu Solnym pojawiły się też nowe atrakcje, takie jak trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. W domku tym można ogrzać się w blasku kominka, napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej atmosferze.

Odwiedzający Jarmark po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć na placu Solnym „Galerię Mikołaja” – trzypoziomową atrakcję z bajkową świąteczną dekoracją. W pobliżu „Galerii Mikołaja”, w podziemiach placu Solnego, znajduje się Movie Gate – Galeria Sztuki Filmowej, wyjątkowa ekspozycja, na którą składają się oryginalne kostiumy i rekwizyty filmowe z największych produkcji światowego kina. W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego w Movie Gate odbywać się będą interaktywne „Pokazy Pomocników Szalonego Mikołaja”.

Jarmark dla najmłodszych

Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy to przede wszystkim atrakcja dla najmłodszych. W „Bajkowym Lasku”, jak zawsze obejrzeć można interaktywne bajki, między innymi: „Czerwonego Kapturka”, „O dzielnym krawczyku”, „Królewnę Śnieżkę” czy też „Pinokia”.

W ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego prowadzone będą także warsztaty dla zorganizowanych grup z przedszkoli i szkół podstawowych. Najmłodsi w tym roku będą własnoręcznie lukrować świąteczne pierniczki i bezpłatnie skorzystają z dziecięcych karuzeli znajdujących się na Jarmarku. Warsztaty odbędą się w domku z tarasem w „Bajkowym Lasku” oraz w trzypoziomowym domku na placu Solnym.

To właśnie w pobliżu „Domku pod Krasnalem” zaparkują dostojne renifery z saniami św. Mikołaja. Nieopodal choinki ustawiona będzie skrzynka pocztowa, do której wszyscy będą mogli wrzucać listy do św. Mikołaja.

Prezentuś spełnia marzenia

Na wrocławski rynek zawitał ponownie krasnal Prezentuś. Legenda głosi, że trzeba trzykrotne dotknąć jego czapeczki, aby spełniły się wszystkie życzenia. Ten wrocławski krasnal pojawia się tylko raz w roku, właśnie podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego i znika na kolejne 11 miesięcy. Trzeba go odwiedzić!

prezentus krasnal wroclaw

 

Jarmark Bożonarodzeniowy to także liczne wydarzenia, których cykl rozpocznie się 2 grudnia, w niedzielę. Odwiedzający będą świadkiem magicznego widowiska „Święta zaklęte w bajkach”. A już 6 grudnia, odbędzie się uroczyste powitanie św. Mikołaja oraz oficjalne rozświetlenie wrocławskiej choinki. Od 6 do 16 grudnia funkcjonować będzie jarmarkowa scena, na której będzie można podziwiać artystyczne występy najmłodszych i świąteczne koncerty realizowane we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. 9 grudnia odbędzie się tradycyjna, świąteczna parada z Mikołajem zakończona finałem na scenie. 16 grudnia paradę na rynku poprowadzą wrocławskie elfy. Cykl widowisk zakończy się „Wigilijnym Korowodem Kolędników” 23 grudnia. 24 grudnia na wrocławskim rynku, tuż przy choince, odbędzie się wigilia dla samotnych i potrzebujących organizowana przez miasto Wrocław.

W tym roku strona Jarmarku Bożonarodzeniowego www.jarmarkbozonarodzeniowy.com ma nową odsłonę. Dostępna jest na niej interaktywna mapa z uwzględnieniem stoisk i atrakcji oraz asortymentu dostępnego w każdym domku. Wszyscy, którzy przyjadą na Jarmark spoza Wrocławia, znajdą na stronie listę parkingów, wskazówki dojazdu na rynek, z uwzględnieniem komunikacji miejskiej, a także propozycję noclegów.