Certyfikacja hoteli przez POT już przyszłym tygodniu

Higiena w hotelach coraz ważniejsza
Certyfikacja hoteli POT od przyszłego tygodnia/fot. materiały prasowe Hilton

W przyszłym tygodniu ruszy 2-etapowa certyfikacja hoteli i obiektów noclegowych, którą przeprowadzi Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Regionalnymi i Lokalnymi Organizacjami Turystycznymi.

Wyniki sondażu zrealizowanego z inicjatywy Blue Marine Mielno oraz eksperta rynku hotelowego Violetty Hamerskiej, “Nowe oczekiwania gości hotelowych w czasach COVID-19”, pokazały, że 57 proc. chce by powstał powszechnie obowiązujący certyfikat bezpieczeństwa, a 22 proc. potencjalnych gości oczekuje, że poziom bezpieczeństwa sanitarnego będzie kontrolowany i potwierdzany przez zewnętrzne służby.

Certyfikacja hoteli i obiektów noclegowych została powierzona Polskiej Organizacji Turystycznej i ta właśnie zakończyła prace przygotowawcze.

Robert Andrzejczyk, prezes POT, w rozmowie z przedstawicielem portalu WaszaTurystyka.pl, powiedział: „Certyfikacja jest dobrowolna i bezpłatna, wszelkiej koszty bierze na siebie POT.

Podzielona będzie na dwa etapy. Pierwszy, który rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, to autokontrola, podobna do funkcjonującej w Portugalii. Gestorzy bazy noclegowej będą wypełniać ankiety, w których będą musieli wykazać, że spełniają określone wymogi (pokrywające się z wytycznymi GIS). Ankieta będzie do pobrania na stronie POT. Po akceptacji przez POT, dany obiekt będzie otrzymywał certyfikat (również w formie do wydruku).

W kolejnym tygodniu rozpocznie się drugi etap – weryfikacja. Będziemy losowo wybierać obiekt, który będzie kontrolowany przez przedstawicieli LOT-ów i ROT-ów. Podpiszemy z nim umowy na tę działalność.”

W przypadku obiektów noclegowych będących członkami ROT-ów lub LOT-ów, kontrole przeprowadzi POT – by uniknąć posądzenia o konflikt interesów.

Przypomnijmy, że z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie POT wynika, że ponad 30 proc. Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu. Dla ponad 80 proc, najważniejsze przy wyborze noclegu będą podwyższone standardy higieniczne.