Jedna trzecia Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd w maju lub czerwcu

Polacy chcą odpocząć na jeziorami
Na jednym z mazurskich jezior/fot. AG

Z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej wynika, że ponad 30 proc. Polaków chce wyjechać na krótki wyjazd jeszcze w maju lub czerwcu. Dla ponad 80 proc, najważniejsze przy wyborze noclegu będą podwyższone standardy higieniczne.

Z badania zleconego przez POT na temat planów wyjazdowych Polaków, wynika, że 30 proc. Polaków w ciągu najbliższych kilku tygodni planuje wyjazd turystyczno-wypoczynkowy z przynajmniej jednym noclegiem.

Przede wszystkim Polska

Aż 87 proc. z nich chce podróżować po Polsce – najczęściej w góry (34 proc.), nad morze (27 proc.) lub nad jeziora (16 proc.). Na wieś wybiera się tylko 3 proc.

59 proc. respondentów chce wypocząć w innym regionie i wyjechać ponad 200 kilometrów) od domu., zaś 31 proc. wybierze swój region i relaks w odległości 50 – 199 kilometrów.

1/4 w hotelach

Jeśli chodzi o wybór miejsca noclegowego, to 64 proc. badanych wybierze płatną bazę noclegową, 25 zdecyduje się na bezpłatne noclegi. 45 proc. chce nocować w hotelach, 19 proc. w innych obiektach noclegowych. 16 proc. wybierze się do rodziny lub znajomych a 8 proc. będzie nocować we własnym domku wakacyjnym lub na działce.

Higiena najważniejsza

Wśród najważniejszych czynników zazwyczaj branych pod uwagę przy organizacji wyjazdów pojawił się nowy, związany z aktualną sytuacją epidemiczną – wprowadzenie przez obiekt podwyższonych standardów higienicznych. Ten czynnik jest ważny dla 82 proc. turystów, w tym dla połowy z nich (41 proc.) – bardzo ważny.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla hoteli, obiektów i pensjonatów, pozwalające im funkcjonować w trakcie pandemii.

Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, powiedział: „Naszym celem było przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i gości obiektów turystycznych w tym trudnym czasie. Zależy nam na tym, by pobudzić branżę i umożliwić jej działanie w trakcie epidemii. Jesteśmy przekonani, że otwarcie bazy noclegowej, przy zachowaniu dobrych praktyk i środków ostrożności pozwoli branży turystycznej ponownie zarabiać.”

Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, dodał: “Polacy są spragnieni podróżowania. To pozwala nam z optymizmem spojrzeć na perspektywę tegorocznych wakacji i z pewnością jest dobrą prognozą dla branży turystycznej. Pierwsza odrodzi się turystyka krajowa. Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić ten pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce,”

W badaniu zleconym przez POT 78 proc. respondentów, przy wyborze miejsca wyjazdu, zwróci uwagę na atrakcje turystyczne na miejscu. Dla 82 proc. Polaków najważniejsza będzie cena noclegu, dla 77 proc. możliwość łatwego dojazdu dpo celu, dla 72 proc – mała liczba zachorowań związanych z epidemią koronawirusa w danym regionie.

Badanie wykonane w dniach 22-26 kwietnia 2020 roku przez ARC Rynek i Opinia sp. z.o.o., na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-64 lat; 1030 respondentów.