Ceny wyjazdów wakacyjnych idą w dół

AG

Średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz czternasty niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wyniosła tym razem 121 złotych (poprzednio 112 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 257 i 250 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria i Turecka Riwiera – o 138, 122 i 108 złotych. Tańsze, choć stosunkowo niewiele, były też Tunezja, Kreta i Turcja Egejska – o 49, 40 oraz 6 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1 -8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie czwartego tygodnia czerwca i pierwszego tygodnia lipca, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w drugim tygodniu czerwca średnia cena imprez letnich w biurach spadła o 33 złote (poprzednio wzrosła o 11 złotych). Tańsze stały się Bułgaria, Kreta i Maroko – o 74 i po 57 złotych, a wzrosły ceny Turcji Egejskiej i Cypru – o 75 i 54 złotych. W kategoriach hoteli najbardziej potaniały obiekty 5* – o 59 złotych.
Spadki cen w ostatnim tygodniu utrwaliły sytuację, że średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz czternasty niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wyniosła tym razem 121 złotych (poprzednio 112 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj – o 257 i 250 złotych, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria i Turecka Riwiera – o 138, 122 i 108 złotych. Tańsze, choć stosunkowo niewiele, były też Tunezja, Kreta i Turcja Egejska – o 49, 40 oraz 6 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Średnie ceny lastów w ostatnim tygodniu bardzo podrożały. Zbliżyły się one do ich cen ubiegłorocznych, tym bardziej, że właśnie tym czasie przed rokiem ceny lastów mocno spadły – informuje Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl i dodaje: niższe ceny lastów mamy już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wobec zeszłego roku wynosiła zwykle blisko 200 złotych. Ceny wyjazdów czerwcowych są nadal dość niskie, ale w okresie wakacji obniżek cen i tanich lastów może być jednak mniej z powodu redukcji programów dokonanej przez część touroperatorów.”

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 23.06 – 04.07.2014) wzrosła o 165 złotych, a przed rokiem potaniały one o 85 złotych . Najbardziej podrożały lasty na Wyspy kanaryjskie, na Kretę i do Turcji Egejskiej – o 400 , 280 i 235 złotych, a najmniej do Bułgarii i Egiptu – po 85 złotych, a ceny lastów do Tunezji nawet spadły – o 80 złotych.
Dużo niższe ceny wakacji niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star oraz Rainbow Tours/BeeFree – odpowiednio o 251, 199 i 192 złotych, a także Neckermann, Itaka i Exim Tours – o 157, 145 i 130 złotych. Tańsze są również Sun & Fun i TUI – o 56 i 10 złotych. Droższy niż w 2013 roku jest jedynie Grecos – o 223 złote. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem – w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli, najkorzystniejszą ofertę posiadają Wezyr oraz Rainbow Tours/BeeFree, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od czternastu tygodni ujemna, która wynosi już ponad 120 złotych. Podwyżki w maju i na początku czerwca były za małe i ceny są teraz wyraźnie niższe od cen ubiegłorocznych. Niższe średnie ceny nie muszą jeszcze oznaczać, że realizowane marże na sprzedaży wycieczek w wysokim sezonie stają się znacząco niższe od osiąganych w ubiegłym sezonie. Biura mogą mieć bowiem korzystniejsze oferty w hotelach na kierunkach tureckich oraz egipskich, a ponadto organizatorom sprzyja stabilna złotówka. Jednak przedłużająca się ponad miarę sytuacja niższych cen wakacji i jednocześnie tanich lastów, prowadzić jednak może do osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży.”

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) i bardzo niskie ceny lastów w kolejnych tygodniach były symptomami dość istotnej nierównowagi na rynku wycieczek. Główną przyczyną były zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Niedawno podjęli oni działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Można powiedzieć, że te kroki zostały podjęte niemal w ostatnim możliwym do tego momencie. Sytuacji nie sprzyja też układ końca roku szkolnego i Świąt Bożego Ciała, co może oznaczać, że w tym sezonie tanie last minute będą się w czerwcu jeszcze utrzymywać. Na razie wygląda jednak na to, że ostatnie cięcia programów zrównoważyły nieco rynek wyjazdów wakacyjnych i mogą przyczynić się do stabilizacji cen.