Ceny na lato lekko spadają

AG

W trzecim tygodniu lutego średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży spadły o 7 złotych (poprzednio spadły o 12 złotych). Największe zniżki wystąpiły na Krecie, Tureckiej Riwierze i w Portugalii – odpowiednio o 29, 17 i 16 złotych.

Analizę cen imprez turystycznych opracowana przezTravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt sezonu wakacji czyli 1-8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie dwóch pierwszych tygodni marca, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w trzecim tygodniu lutego średnie ceny imprez letnich oferowanych przez biura podróży spadły o 7 złotych (poprzednio spadły o 12 złotych). Największe zniżki wystąpiły na Krecie, Tureckiej Riwierze i w Portugalii – odpowiednio o 29, 17 i 16 złotych. Istotniejszy wzrost średnich cen zanotowano jedynie na Hiszpańskim Wybrzeżu – o 24 złote. Zaczynamy ponownie obserwować tendencję do cyklicznego odreagowywania poziomów cenowych. Jeżeli jakieś biuro podnosi w danym tygodniu znacząco ceny to w następnym je opuszcza i na odwrót.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiediał: „Struktura cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyjazdów jest podobna do zeszłorocznej. Najniższe średnie ceny we wszystkich kategoriach hoteli nadal spotkamy na Synaju, niemal równie atrakcyjne oferuje egipskie wybrzeże, a nieco wyższe Bułgaria i Tunezja.”

Chociaż średnie ceny nieco spadły, to na siedmiu głównych kierunkach są one wyższe od ich zeszłorocznych poziomów o około 60 złotych. Tańszy jest jedynie Synaj – o 35 złotych, a Egipskie Wybrzeże jest w zbliżonej cenie. Inne kierunki są już droższe: Kreta o 50, Tunezja i Bułgaria i Turecka Riviera po około 70, a Wyspy Kanaryjskie o 150 złotych. Z dużych biur taniej niż przed rokiem sprzedaje jedynie Rainbow Tours/BeeFree – średnio o 100 złotych, a reszta o 30 -180 złotych drożej.
Pomimo tego, ze ceny są wyższe od ubiegłorocznych, to wydaje się, że jest to bardzo dobry okres na zakupy ponieważ ich poziomy te są nadal znacząco niższe aniżeli w maju – czerwcu 2013 roku. Średnia różnica dla głównych kierunków wynosi 275 złotych (10 procent), przy czym najmniejsza jest ona przypadku Bułgarii – 205 złotych, a największa Wysp Kanaryjskich – 400 złotych. Procentowo nadal największą różnicę notuje Synaj – ceny niższe o 12,5 procenta, a najmniejszą Bułgaria – ceny niższe o około 8,5 procenta.
Średnia cen last minute dla wyjazdów w okresie 03.03 – 16.03.2014 spadła w czasie ostatniego tygodnia o około 55 złotych. Największe zniżki cen lastów odnotowano na Synaju i Wyspach Kanaryjskich – o 125 i 70 złotych, mniejsze w Maroku –o 40 złotych, zaś niewielki wzrost nastąpił jedynie w Tunezji – o 10 złotych.
Ceny superlastminutes na najbliższy tydzień na głównych kierunkach były zróżnicowane i od końca stycznia uległy dużym zmianom. Na odkładaniu momentu zakupu w czasie, tym razem najwięcej zyskali amatorzy Teneryfy – aż 760 złotych, a także Maroka i Fuerteventury – 560 i 450 złotych. Natomiast bardzo nieprzyjemnie zaskoczyły amatorów wyczekiwania na last minutowe przeceny mocno przetrzebione oferty na Cypr (średnio po 3500 złotych) – były one bowiem aż o 620 złotych droższe w porównaniu do poziomów z końca poprzedniego miesiąca.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: „Obserwowana dodatnia różnica cen imprez wakacyjnych w porównaniu z okresem ubiegłorocznym nie jest duża i może być zbliżona do wskaźników przyrostu kosztów – wskazuje Jednocześnie złoty wykazuje kursy zbliżone do poziomów ubiegłorocznych. Oznacza to, że obecnie realizowane marże mogą być podobne do zeszłorocznych, co jest dobrym prognostykiem dla kondycji biur podróży, chociaż rozstrzygająca w tym względzie będzie równowaga popytu i podaży na rynku imprez turystycznych w okresie wakacyjnym.”