Carskie jaja Fabergé w Wiedniu

Osterei mit Modell des Kreuzers „Pamjat Asowa“ © The Moscow Kremlin State Historical and Cultural Museum and Heritage Site

Słynne złote jaja Fabergé zostaną pokazane w Wiedniu. W Kunsthistorisches Museum od 18 lutego do 18 maja 2014 roku goście będą mogli podziwiać kunsztowne dzieła carskiego jubilera.

Wystawa “Fabergé. Jubiler carów” prezentuje ponad 160 wspaniałych dzieł pochodzących z moskiewskich muzeów. W centrum uwagi znajdą się cztery ze znanych na całym świecie carskich jaj wielkanocnych; te kosztowne precjoza były wykonywane na zamówienie jako prezenty wręczane sobie przez członków rodziny Romanowów.
Peter Carl Fabergé był od 1885 nadwornym dostawcą ostatnich rosyjskich carów. Kierowana przez niego pracownia złotnicza była jedną z najlepiej funkcjonujących na ówczesnym rynku jubilerskim i zatrudniała ponad 500 złotników, grawerów i jubilerów z różnych krajów. Oprócz dworu carskiego, firma obsługiwała również europejskie dwory królewskie, a także arystokrację oraz magnatów handlowych i finansowych.

Dzięki wystawie będzie można dowiedzieć się więcej na temat technicznych i artystycznych umiejętności rosyjskich jubilerów i złotników żyjących u schyłku XIX wieku. Już podczas wystawy światowej w Wiedniu w 1873 rękodzieło to spotkało się z ogromnym uznaniem.
Bliższe informacje na stronie: www.khm.at