Bliskie spotkania z fauną w Izraelu

archiwum GoIsrael

Jeśli wybieramy się do Izraela z dziećmi lub kochamy naturę, warto odwiedzić te miejsca, w których można spotkać na żywo dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Farma Freedom w Olesh (środkowy Izrael) jest pierwszym ośrodkiem edukacyjnym na Bliskim Wschodzie, który uczy, jak żyć w pełnej harmonii z naturą. Leży 40 minut na północ od Tel Awiwu, wkrótce ma zostać wybudowane tam centrum dla zwiedzających z muzeum edukacyjnym i miejscem na warsztaty i wykłady. Jednak największą atrakcją dla turystów, zwłaszcza dzieci, jest możliwość bliskiego kontaktu ze zwierzętami.

Yodfat Monkey Forest w południowej Galilei zwany jest „małpim gajem Nory Noach” – od lat 70. XX wieku działa jako ośrodek edukacji i ochrony zwierząt.

Jest to otwarty dla zwiedzających obszar leśny, gdzie goście mogą swobodnie obserwować małpy w naturze. Zwierzęta traktowane są z miłością i szacunkiem, w parku mieszka kilka rodzajów małp, jagniąt, kóz, królików i papug. Gan Garoo w kibucu Nir David to jedyne miejsce poza Australią, które oferuje możliwość spotkania z ponad 50 kangurami i torbaczami. To interaktywne zoo, w którym można karmić papugi i zbliżać się do nietoperzy, emu i różnych gatunków gadów. Znajdują się tam także labirynty olbrzymiego drzewa z ruchomymi “gadającymi dinozaurami”.

Midreshet Ben-Gurion jest naturalnym środowiskiem dla rodzin koziorożców zamieszkujących okoliczny kanion pustyni Negew. Widok dzikich koziorożców na skalistych zboczach np. o zachodzie słońca jest niezapomniany.

Na farmie alpak w Mitzpe Ramon, położonej na wyżynach Negewu, na największym na świecie kraterze, można spotkać lamy, konie, osły, owce angorskie, wielbłądy i alpaki z Ameryki Południowej.

W tym miejscu można być naprawdę blisko zwierząt – karmić je, poznawać ich codzienne zwyczaje (w tym kąpiele piaskowe i plucie), obserwować ich strzyżenie, poznać produkcję przędzy, a nawet odbyć spacer w ich towarzystwie.

www.israel21c.org/top-10-tourist-sites-for-animal-lovers-in-israel/