Biura podróży – znowu lekkie spadki cen imprez sierpniowych

Portugalia turystyki zagranicznej
Plaża Albufeira w Portugalii/fot. Dan Gold/Unsplash

W minionym tygodniu, w biurach w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 10 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Gran Canarię i do Maroka – o średnio 183 i 180 złotych. Średnia cena jest wciąż wyższa od zeszłorocznej, tym razem o 435 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 10 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Gran Canarię i do Maroka – o średnio 183 i 180 złotych, a nieco mniejszy był spadek cen wyjazdów na Maltę – o 157 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Korfu – o 163 złotych, a w nieco mniejszej skali na Lanzarote i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o średnio 50 i 49 złotych.

W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 spadły na kierunkach egipskich i kanaryjskich, na których odnotowano zniżki o średnio 20 i 55 złotych. Na pozostałych destynacjach odnotowano wzrosty cen wycieczek, z których najmniejszy miał miejsce w Turcji – o 12 złotych, a nieco bardziej dolegliwe w Bułgarii i Grecji – o 30 i 37 złotych.

Średnia cena tylko na Malcie niższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 435 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 830 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Teneryfi i w Hurghadzie – o 688 i 668 złotych.

W minionym ceny w skali rocznej ceny spadły jedynie na Malcie – o średnio 75 złotych.

Popularne kierunki dużo droższe

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 722 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 472 złote, a nieco skromniejsze miały miejsce w Grecji, Bułgarii i Turcji – o 404, 362 i 301 złote.

Mniej popularne – również droższe niż przed rokiem

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii – o 540 złotych. Mniejsze i dość podobne w skali wzrosty odnotowano na Majorce, w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze, w Maroku i we Włoszech – o odpowiednio 557, 514, 511, 504 i 496 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się ceny w Portugali – o 297 złotych, a w jeszcze mniejszym w Tunezji – o średnio 162 złote. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 75 złotych.

TUI nadal najtańsze

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w siedemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 49, a przed dwoma laty 46 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz Rainbow z liczbą 22 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 10 ofert).

Do Egiptu najkorzystniej z TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 7 ofert, a na kierunkach greckich przodowały biura Itaka, Coral Travel i Exim Tours – wszystkie po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland oraz Itaka – 12 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Coral Travel i TUI Poland – po 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty.

Biura podróży – lekki spadek cen na lato