Biura podróży – lekki spadek cen na lato

Jeden z.tunezyjskich hoteli/fot. AG

W ubiegłym tygodniu ceny wyjazdów sierpniowych w biurach podróży w Polsce spadły po raz pierwszy od kilku tygodni – o 31 złotych. Jednak średnia cena wycieczki tylko na Malcie jest niższa niż przed rokiem.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 31 złotych. Najbardziej obniżyły się ceny wyjazdów na Maltę – o średnio 284 złote, a znacznie mniejszy był spadek cen na wyspach Tureckiej Riwierze i Lanzarote – o 113 i 111 złote. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Fuerteventurze – o 110 złotych, a w nieco mniejszej skali w Portugalii i na Majorce – o średnio 66 i 62 złote.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022 spadły na wszystkich najważniejszych kierunkach turystycznych za wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, na których odnotowano kosmetyczną zwyżkę średnich cen o 1 złoty. Najmniejszy spadek cen wycieczek odnotowano w Bułgarii – o 14 złotych, a wyraźnie istotniejsze i w bardzo zbliżonej wielkości w Egipcie, Grecji, Turcji – o odpowiednio 52, 53 i również 53 złote.

Średnia cena wciąż dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 499 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 880 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Teneryfie – o 831 i 791 złotych.

W minionym ceny w skali rocznej ceny spadły jedynie na Malcie – o średnio 69 złotych.

Egipt dużo droższy

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 805 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 526 złotych, a mniejsze miały miejsce w Turcji, Grecji i Bułgarii – o 440, 407 i 395 złotych.

Tylko Malta tańsza niż w 2021

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii i Maroku – o 769 i 678 złotych. Mniejsze i w podobne w skali wzrosty odnotowano na Majorce, Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech – o średnio 581, 579, 550, 546 złotych. W mniejszej skali podniosły się ceny w Portugali – o 447 złotych, a w jeszcze mniejszej w Tunezji – o średnio 277 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 69 złotych.

TUI nadal liderem tanich wyjazdów

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w siedemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 51 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 47 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 21 ofert) oraz Rainbow z liczbą 25 ofert (poprzednio 26 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 12 ofert).

Egipt najtańszy w TUI i Exim

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours – 7 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biuro TUI Poland – 9 ofert przed biurami Itaka, Rainbow i Exim Tours – 6 i po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biura TUI Poland – 12 ofert oraz Itaka i Rainbow – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours – 3 i 2 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – ceny wyjazdów sierpniowych systematycznie idą w górę