Biura podróży – ceny wyjazdów sierpniowych systematycznie idą w górę

fot. AG

W minionym tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 54 złote. Średnia cena imprezy była wyższa od zeszłorocznej o 533 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Malcie – o 297 złotych, a w znacząco mniejszej skali w Hurghadzie i Marsa Alam – o średnio 178 i 159 złotych.

Najbardziej spadły ceny wyjazdów do Portugalii – o średnio 100 złote, a nieco mniejszy był spadek cen na wyspach Lanzarote i Korfu – o 75 i 37 złote.

Średnia cena dużo wyższa od zeszłorocznej

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 533 złote. Kolejny raz najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 902 złote, a niewiele mniejsze były wzrosty cen w Hurghadzie i na Teneryfie – o 846 i 833 złotych.

Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty cen wycieczek kolejny raz wystąpiły w Egipcie – o średnio 819 złotych oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 562 złote, a mniejsze miały miejsce w Turcji, Grecji i Bułgarii – o 456, 443 i 387 złotych

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o średnio 753, 724, 657, 616 złotych, niewiele mniejsze miały miejsce na Majorce i we Włoszech – o 582 i 536 złotych. Wyraźnie mniejsze były wzrosty średnich cen w Portugalii, Tunezji i na Malcie – o średnio 413, 277 i 191 złotych.

TUI najtańsze

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w trzynastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 53 ofert (poprzednio 50 ofert, przed rokiem 48, a przed dwoma laty 39 ofert). Organizator ten, wyprzedzał biura Itaka z liczbą 33 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Rainbow z liczbą 26 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 15 ofert).

Do Egiptu najtaniej z TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 7 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland – po 8 ofert przed biurami Rainbow i Coral Travel – 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro TUI Poland – 11 ofert oraz biura Itaka i Rainbow – 6 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biuro TUI Poland – 5 ofert oraz Coral Travel i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro TUI Poland i Exim Tours – 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Turcji.