Biura podróży – znów spadek cen na ferie

Plaża w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ostatnim tygodniu średnie ceny imprez turystycznych w biurach podroży spadły w porównaniu z poprzednim tygodniem o 28 złotych. Średnia cena jest jednak wyższa od zeszłorocznej o 1071 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia-6 lutego 2022, średnie ceny spadły wobec poprzedniego tygodnia o 28 złotych. Najbardziej spadły ceny w Maroku i to o średnio aż 953 złotych, a w zdecydowanie mniejszym stopniu obniżyły się Marsa Alam i na Lanzarote – o 195 i 36 złotych.

Największe wzrosty cen w minionym tygodniu wystąpiły na Teneryfie – o średnio 330 złotych oraz na Fuerteventurze i Malcie – o 148 i 106 złotych.

Średnia cena wyższa o ponad tysiąc złotych

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (7 – 14 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 1071 złotych. Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów na Gran Canarię – o średnio aż 2137 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Lanzarote i do Portugalii – o średnio 2047 złotych i o 1147 złotych.

Kanary dużo droższe

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz istotniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich, gdzie wzrost średnich cen rok do roku wyniósł średnio aż 1287 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku zdecydowanie największe wzrosty cen odnotowano na Gran Canarii i Lanzarote – o 2137 i 2047 złotych, a znacznie mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie – o 618 i 346 złotych.

Mniejsza była dynamika rocznego wzrostu cen w Egipcie, gdzie podniosły się one wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 1023 złote. W nieco większym stopniu podniosły się w skali rocznej ceny pobytu w Hurghadzie – o średnio 1029 złotych, a nieznacznie mniejsze zwyżki odnotowano w Marsa Alam – o średnio 1018 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w zakresie dostępnych rocznych porównań cen odnotowano tylko dwa kierunki, na których ceny wzrosły, a mianowicie Portugalię i Cypr, gdzie ceny wzrosły o średnio 1157 i 217 złotych.

Ceny egzotyki stabilne

W ostatnim tygodniu ceny wyjazdów na kierunkach egzotycznych spadły o średnio 45 złote. Obniżki cen pobytu miały miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – o 148 złotych i na Kubie – o 113 złotych, natomiast w zupełnie nieznacznej skali spadły ceny wyjazdów na do Kenii – o 4 złote. W niewielkiej skali podniosły się średnie ceny na Dominikanie – o 79 złotych, a w znacznie większej do Meksyku – o średnio 412 złotych.

W ujęciu rocznym średnie ceny były niższe o 519 złotych. Tym razem znacznie niższe niż przed rokiem były ceny pobytu w Meksyku – o średnio 2885 złotych i na Kubie – o średnio 1410 złotych. Na pozostałych kierunkach roczne ceny wzrosły – w nieznacznym stopniu na Dominikanie – o 21 złotych, w umiarkowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – o srednio 244 złote, a najbardziej zdecydowanie w Kenii – o średnio 1436 złotych.

Liderem niskich cen – TUI Poland

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to po jednotygodniowej przerwie na pozycję lidera wróciło biuro TUI Poland z liczbą 15 ofert (poprzednio 13 ofert), które wyprzedziło biuro Itaka – 8 ofert (poprzednio 7 ofert) oraz biur Rainbow – 6 ofert (poprzednio 15 ofert) oraz Coral Travel – 6 ofert (poprzednio 8 ofert).

Egipt najtańszy z Coralem

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel – 5 ofert oraz TUI Poland i Sun&Fun – po 3 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Itaka i Rainbow – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – lekki wzrost cen na lato