Biura podróży – lekki wzrost cen na lato

Hotele w Marsa Alam w Egipcie/fot. AG

W ostatnim tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 22 złote. Najbardziej podniosły się ceny w Maroku – o średnio 90 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli 1 – 7 sierpnia 2022 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 22 złote. Najbardziej podniosły się ceny w Maroku – o średnio 90 złotych, a niewiele mniej na Sycylii i Hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o średnio 71 i 62 złote. Największe obniżki średnich cen w ostatnim tygodniu ponownie odnotowano na Cyprze – o 88 złotych oraz na greckiej wyspie Kos i w Portugalii – o średnio 24 i 17 złotych.

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, zwyżkowały na wszystkich wiodących kierunkach. Najmniej, bo jedynie o 14 złotych podniosły się ceny na Wyspach Kanaryjskich, nieco więcej w Egipcie, Grecji i w Turcji – o 24, 24 i 27 złotych, zaś wyraźnie największy był tygodniowy wzrost cen wycieczek do Bułgarii – o średnio 44 złote.

Średnia cena wyjazdu wyższa o 250 zł

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 256 złotych. Tym razem najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na półwysep Synaj – o średnio 560 złotych, zaś nieco mniejsze były zwyżki cen na Cyprze i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz– o 471 i 457 złotych.
Zdecydowanie największy roczny spadek cen odnotowano na Malcie – o średnio 396 złotych , a znacznie już mniejsze roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos i w Portugalii – o 95 i 61 złotych.

Najbardziej podrożał Egipt

Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o średnio 406 złotych, mniejszy ale także znaczący miał miejsce w Turcji, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich – o 295, 267 i 234 złote, a w wyraźnie najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o średnio 128 złotych.

Cypr dużo droższy niż przed rokiem

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej, w Albanii, i na Majorce – o odpowiednio średnio 471,462, 450 i 366 złotych. Mniej znaczące były wzrosty średnich cen we Włoszech i w Maroku – o średnio 253 i 213 złotych, w jeszcze mniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Tunezji – o 98 złotych, zaś na Malcie i w Portugalii ceny w ujęciu rocznym spadły – o średnio 396 i 61 złotych.

Najtaniej znowu w TUI Poland

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w trzecim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 57 ofert. Organizator ten wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 28, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 12 ofert) oraz biuro Itaka z liczbą 20 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 23 oferty).

Egipt najtańszy w TUI

Zdecydowanie najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland – 7 ofert, na kierunkach greckich przodowało biuro TUI Poland – 12 ofert, przed biurami Rainbow oraz Itaka – 8 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland – 12 ofert oraz Rainbow i Itaka – 7 i 6 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert oraz TUI Poland – 4 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland – 6 ofert i Coral Travel – 5 ofert, a w Bułgarii biuro TUI Poland – 3 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji, natomiast biuro Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji.