Biura podróży – zimowe wyjazdy dużo droższe

AG

Średnia cena imprez turystycznych w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województwa mazowieckiego jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 266 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 10 lutego -16 lutego 2020 roku

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 10-16 lutego 2020, średnie ceny wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 121 złotych. Na żadnym z analizowanych 13 wiodących kierunków zimowych nie odnotowano spadku średnich cen wycieczek, zaś największe zwyżki cen wystąpiły na Malcie – o 385 złotych oraz na Gran Canarii i w Portugalii – o 224 i 222 złote. W analogicznym okresie przed rokiem i przed dwoma laty średnie ceny wycieczek również rosły o odpowiednio 78 i 30 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2019 (okres 28 stycznia-3 lutego) i 2020 (okres 10-16 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 266 złotych. W tym samym okresie przed rokiem notowano również wzrost cen rok do roku, ale znacznie mniejszy – o 73 złote, a przed dwoma laty miał miejsce znaczny spadek średnich cen wycieczek, który wyniósł 193 złote.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) większą zwyżkę cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie ceny przewyższały poziom z sezonu 2019/2020 o średnio 197 złotych.

Najwyraźniej podniosły się w skali roku ceny w Marsa Alam – o średnio 323 złote, w znacznie mniejszym stopniu na Synaju – o średnio 172 złote, a w jeszcze mniejszym w Hurghadzie – o średnio 97 złotych.

Na Wyspach Kanaryjskich zwyżka średnich cen rok do roku była nieco mniejsza i wyniosła średnio 135 złotych, natomiast przed rokiem ceny wzrosły tam o 195 złotych, a przed dwoma laty spadły o 129 złotych.

Spośród wysp na tym kierunku największe roczne wzrosty cen notowano na Teneryfie – o 241 złotych, a najmniejsze na Lanzarote – o średnio 70 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe wzrosty średnich cen wycieczek rok do roku odnotowano na Malcie – o 687 złotych, a niewiele mniejsze na Cyprze i Tureckiej Riwierze (sprzedawanej przez biuro TUI Poland) – o średnio 470 i 436 złotych. Dość pokaźne wzrosty średnich cen rok do roku odnotowano też w Portugalii, w Maroku i na tunezyjskiej Dżerbie – o odpowiednio 296, 221 i 216 złotych. Spadków rocznych cen wycieczek na żadnym z wiodących kierunków zimowych na razie nie odnotowano.

W pierwszym tegorocznym zestawieniu zimowym w porównaniu z ubiegłym sezonem jedyne zniżki średnich cen wśród dużych i średnich organizatorów odnotowano w ofertach biur Best Reisen i TUI Poland – o około 250 i 90 złotych, zaś średnie ceny w ofertach innych biur wzrosły w granicach od 55 (biuro Sun& Fun) do prawie 640 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych destynacjach (wobec poprzedniego sezonu przybyło porównanie tunezyjskiej Dżerby) oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 17 ofert (przed rokiem 11, a przed dwoma 12 ofert) przed biurami Exim Tours – 10 ofert (przed rokiem 11, a przed dwoma 12 ofert) oraz Rainbow – 9 ofert (przed rokiem 9, a przed dwoma 7 ofert).

Najwięcej korzystnych propozycji wśród hoteli trzygwiazdkowych miało biuro Rainbow, czterogwiazdkowych biura Exim Tours i TUI Poland, zaś w ofercie hoteli pięciogwiazdkowych wyraźnie przodowało TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro Sun& Fun (5 ofert) oraz Coral Travel i Best Reisen (po 3 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland (7 ofert) oraz Rainbow (6 ofert).

Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland w tym ujęciu wynika z tego, że posiada ono jako jedyne biuro oferty na niektórych kierunkach (Turecka Riwiera, Lanzarote, Dżerba), co daje temu biuru aż 8 wskazań (na ogólne 17) podczas gdy na pozostałych zajmuje pozycję 2-3 (za biurami Exim Tours i Rainbow).