Biura podróży – zima nieco droższa niż rok temu

Jeden z hoteli egipskich/fot. AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 31 stycznia – 6 lutego 2022, średnie ceny w biurach podróży wzrosły wobec poprzedniego tygodnia o 100 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, czyli 31 stycznia – 6 lutego 2022 roku.

Największe podwyżki cen na czas ferii wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich zwłaszcza na Lanzarote – o średnio 272 złotych, a nieco mniejsze na Fuerteventurze i Teneryfie – o 191 i 176 złotych. Tygodniowych spadków cen w minionym tygodniu nie odnotowano.

Średnia cena wyższa

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w okresie pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2021 (okres 18-24 stycznia) i 2022 (okres 31 stycznia – 6 lutego) pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 359 złotych.

Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr – o średnio aż 782 złote, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i do Marsa Alam – o średnio 624 i 451 złotych.

Egipt mocno podrożał

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) znaczniejsza zwyżka cen rok do roku miała miejsce w Egipcie, gdzie ceny wzrosły wobec cen z okresu ferii zimowych 2021 o średnio 372 złote, podczas gdy w poprzednim sezonie ceny spadły o 193 złote. Najwyraźniej w skali roku podniosły się ceny pobytu w Marsa Alam i na Synaju – o średnio 451 i 422 złotych, a wyraźnie mniejszą przecenę odnotowano w Hurghadzie – o średnio 242 złote.

Na Wyspach Kanaryjskich wzrost średnich cen rok do roku był mniejszy i wyniósł średnio 304 złote, podczas gdy w sezonie poprzednim w skali rocznej ceny spadły o 478 złotych.
Spośród wysp na tym kierunku największą roczną zwyżkę cen odnotowano na Teneryfie – o 624 złote, znacznie mniejsze na Lanzarote i Gran Canarii – o średnio 300 i 244 złote, a najmniejszą na Fuerteventurze – o zaledwie 49 złotych.

Cypr dużo droższy

Na mniej masowych kierunkach największe roczne wzrosty cen wycieczek odnotowano na Cyprze i w Portugalii – o średnio 782 i 336 złotych, mniejsze na Tureckiej Riwierze – o 152 złote, jeszcze mniejsze w Maroku – o zaledwie 8 złotych, a na jedynym kierunkiem, na którym ceny pobytu wobec poprzedniego sezonu spadły była Malta – o średnio 16 złotych.

Egzotyka też drożeje

Stonowany wzrost cen imprez egzotycznych
Duże zwyżki cen paliwa w znacznym stopniu przyczyniły się do wyższych cen tzw. egzotyki niż przed rokiem, gdyż przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardziej istotną rolę.
W największym stopniu podniosły się roczne ceny wycieczek do Kenii – o średnio 453 złote (z ubiegłym sezonie spadły o 640 złotych), nieznacznie wzrosły ceny wyjazdów na Dominikanę – o 13 złotych (przed rokiem spadły o około 1400 złotych), a umiarkowanie obniżyły się, co jest raczej dość zaskakujące, do najbardziej odległego Meksyku – o średnio 149 złotych (w ubiegłym sezonie wykazały średni roczny spadek o aż 1890 złotych.

Zima najtańsza z TUI

W tym, co ma jednak dla turystów większe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to – podobnie jak przed rokiem i dwoma laty – pozycję lidera zajmowało biuro TUI Poland – 14 ofert (przed rokiem 16, a przed dwoma 17 ofert), które nieznacznie wyprzedziło biura Itaka – 13 ofert (przed rokiem 10, a przed dwoma 7 ofert oraz Rainbow, Coral Travel i Exim Tours – wszystkie po 5 ofert.

Do Egiptu najtaniej z Coralem i TUI

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel i TUI Poland – 5 i 4 oferty, zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka i TUI Poland – 10 i 8 ofert. W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję zarówno w Egipcie, jak i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Biura podróży – spadek cen październikowych