Biura podróży – spadek cen październikowych

Plaża w Czarnogórze/fot. AG

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 spadła o 81 złotych. Największa obniżka cen wycieczek wystąpiła na Lanzarote – o średnio 398 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 4 – 10 października 2021 roku.

W minionym tygodniu największa obniżka cen wycieczek wystąpiła na Lanzarote – o średnio 398 złote, natomiast mniejsze spadki odnotowano w Tunezji kontynentalnej i w Portugalii – o 380 i 297 złotych.
Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Korfu, gdzie podniosły się o średnio o 303 złotych, a znacząco mniejsze zwyżki miały miejsce na Cyprze i półwyspie Chalcydyckim – o 231 i 154 złotych.

Tylko Grecja lekko poszła w górę

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 wzrost cen wycieczek ponownie miał miejsce jedynie w Grecji – tym razem o 69 złotych, a zatem była to sytuacja odwrotna niż przed dwoma tygodniami, gdy Grecja była jedynym kierunkiem, gdzie ceny spadały. Na pozostałych kierunkach notowano obniżki, z których największa miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniosła średnio 288 złotych, a wyraźnie mniejsze spadki cen wystąpiły w Egipcie i w Turcji – o 40 i 27 złotych.

Średnia cena wciąż wyższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 91 złotych. Największy roczny wzrost cen pobytu nastąpił na Cyprze – o średnio 748 złotych, natomiast

Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na tunezyjskiej Dżerbie – o średnio 283 złote, a mniejsze w Portugalii i na Korfu – o 213 i 136 złote. w mniejszym stopniu zdrożały wyjazdy na Majorkę i Gran Canarię – o 439 i 387 złotych.
Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brakuje, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował) .
Roczne wzrosty miały miejsce na Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji, gdzie średnie ceny były wyższe od cen sprzed roku o odpowiednio 191, 139 i 7 złotych, natomiast w Turcji ceny były niższe niż przed rokiem o średnio 59 złotych.

Cypr i Majorka dużo droższe

Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze i Majorce, gdzie wzrosły o 748 i 439 złotych. Znacząco mniej podniosły się ceny wyjazdów do Hiszpanii kontynentalnej i na Maltę – o 139 i 95 złotych, a w Portugalii i Tunezji ceny w okresie rocznym spadły – o średnio 213 i 283 złote.

W TUI najtaniej

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to po dwóch tygodniach przerwy pozycję lidera tego zestawienia – chwilowo było nim biuro Exim Tours – definitywnie powróciło na nią biuro TUI Poland z liczbą 32 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 26 ofert).

Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 32 oferty) oraz Exim Tours z liczbą też 19 ofert (poprzednio 25 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 10 ofert).

Egipt najtańszy w Rainbow i Sun & Fun

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Rainbow i Sun & Fun – po 4 oferty oraz biuro TUI Poland – 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Ecco Holiday – 7 i 5 ofert oraz biura Grecos i Neckera – po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 8 i 7 ofert, a na tureckich biur Coral Travel – 9 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka – 3 oferty i Exim Tours – 2 oferty, a w kończącej sezon Bułgarii biura Exim Tours i Oasis – po jednej ofercie.

Biura podróży – ceny imprez stanęły