Biura podróży – ceny imprez stanęły

Wypoczynek w Macadi Sunwing Waterworld / fot. MM

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 wzrosła o 3 złote. Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Cyprze, gdzie podniosły się o średnio o 360 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 4 – 10 października 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 wzrosła o 3 złote. Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Cyprze (poprzednio ceny bardzo tam spadły), gdzie podniosły się o średnio o 360 złotych, a znacząco mniejsze zwyżki miały miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i w Portugalii – o 174 i 117 złotych.
W minionym tygodniu największa zniżka cen wycieczek ponownie wystąpiła na Sycylii – tym razem o średnio 243 złote, natomiast mniejsze spadki cen odnotowano na Półwyspie Chalcydyckim i na Malcie – o 142 i 118 złotych.

Z najpopularniejszych tylko Grecja droższa

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 wzrost cen wycieczek miał miejsce jedynie w Grecji – o 18 złotych, czyli była to sytuacja odwrotna niż przed tygodniem, gdy Grecja była jedynym kierunkiem, gdzie ceny spadły.
Na pozostałych kierunkach notowano obniżki, z których największa miała miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniosła średnio 49 złotych. Mniejsze zwyżki cen wystąpiły w Egipcie i w Turcji – o 23 i 14 złotych.

Średnia cena wyższa niż przed rokiem

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 154 złote.

Największy wzrost cen pobytu nastąpił na Gran Canarii oraz na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 615 i 580 złotych, z tym że dotyczył on jedynego hotelu dostępnego równocześnie zarówno w tym, jak i poprzednim sezonie. W mniejszym stopniu zdrożały wyjazdy na Majorkę – o 387 złotych.
Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na wyspach greckich: na Korfu – o średnio 372 złotych, a na Rodos i na Krecie – o 139 i 73 złote.

Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brakuje, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował) .

Roczne wzrosty miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich oraz w Egipcie i Turcji, gdzie średnie ceny były wyższe od cen sprzed roku o odpowiednio 419, 181 i 172 złote, natomiast w Grecji ceny były niższe niż przed rokiem o średnio 18 złotych.

Majorka i Cypr droższe niż przed rokiem

Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Majorce, w rejonie Dalaman i na Cyprze, gdzie wzrosły o odpowiednio 387, 365 i 351 złotych. Znacząco mniej podniosły się ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę – o 111 i 72 złote, a jeszcze mniej do kontynentalnej Hiszpanii i Tunezji – o średnio 42 i 37 złotych.

W TUI najtaniej

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to po dwóch tygodniach przerwy pozycję lidera tego zestawienia – chwilowo było nim biuro Exim Tours – ponownie zajmowało ją biuro TUI Poland z liczbą 34 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 24 oferty).

Organizator ten wyprzedził biura Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 11 ofert) oraz Itaka z liczbą 15 ofert (poprzednio 13 ofert, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 32 oferty).

Egipt najtańszy w Coralu i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich ponownie miały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 4 ofert oraz biura Rainbow i Exim Tours – po 3 oferty. Na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Ecco Holiday – 7 i 6 ofert oraz biura Best Reisen i Neckera – po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland – 9 ofert oraz Itaka i Exim Tours – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Itaka – 5 ofert, a w kończącej sezon Bułgarii biura Exim Tours i Oasis – po jednej ofercie.

Biura podróży – ceny znowu w dół