Biura podróży – ceny znowu w dół

Basen hotelowy w Czarnogórze/fot. AG

W minionym tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 spadła o 30 złotych. Największa obniżka cen wycieczek wystąpiła na Sycylii – o średnio 352 złote, natomiast mniejsze spadki odnotowano na Cyprze i na greckiej wyspie Kos – o 256 i 196 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 4 – 10 października 2021 roku.

W ostatnim tygodniu największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Teneryfie, gdzie podniosły się o średnio o 244 złote, a znacząco mniejsze i wartościowo podobne zwyżki miały miejsce na Malcie i Majorce – o 161 i 156 złotych.

Grecja w dół, Turcja – w górę

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 spadek cen wycieczek miał miejsce jedynie w Grecji – o 74 złote. Na pozostałych kierunkach notowano wzrosty, z których największy, ale i tak stosunkowo nieduży, miał miejsce w Turcji i wyniósł średnio 22 złote. Znacznie mniejsze zwyżki były udziałem Egiptu – o 10 złotych, a zupełnie kosmetycznie wzrosły ceny wyjazdów do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – w obu przypadkach o 2 złote.

Średnio drożej niż w zeszłym roku

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 104 złote.

Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na Korfu – o średnio 285 złotych, zaś mniejsze na tunezyjskiej Dżerbie i greckiej wyspie Kos – o 243 i 94 złote.
Największy wzrost cen pobytu nastąpił na półwyspie Chalcydyckim – o średnio 850 złotych, z tym że dotyczył on jedynego hotelu dostępnego równocześnie w tym i poprzednim sezonie. Znacznie zdrożały tez wyjazdy do tureckiego rejonu Dalaman i na Fuerteventurę – o 629 i 403 złote.

Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował) .
Roczne wzrosty miały miejsce w Turcji oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o odpowiednio 299, 167 i 72 złote, natomiast w Grecji ceny były niższe niż przed rokiem o średnio 60 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Majorce, Malcie i w Hiszpanii kontynentalnej – o odpowiednio 334, 212 i 178 złotych, a znacząco mniejsze w Portugalii i na Cyprze – o 84 i 58 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w ujęciu rocznym spadły była Tunezja, gdzie obniżyły się one wobec poziomu z października 2020 o średnio 69 złotych.

Z TUI najtaniej

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to po dwóch tygodniach przerwy na pozycję lidera tego zestawienia – chwilowo zajmowało ją biuro Exim Tours – powróciło biuro TUI Poland z liczbą 33 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 26 ofert).

Organizator ten wyprzedził poprzedniego lidera biuro Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio 33 oferty, przed rokiem 12, a przed dwoma laty 10 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 16 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 16 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coralem i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Coral Travel i TUI Poland – 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Ecco Holiday – 7 ofert oraz biura TUI Poland i Neckera – po 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland – 7 ofert oraz Itaka i Exim Tours – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours oraz Itaka – po 5 ofert, a w Bułgarii biura Exim Tours, Neckera i Oasis – po jednej ofercie.

Biura podróży – ceny październikowe idą w dół