Biura podróży – ceny październikowe idą w dół

Ceny w biurach powoli idą w dół
Plaża w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 spadła o 21 złotych, największa obniżka cen wycieczek wystąpiła na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o średnio 268 złotych, a niewiele mniejsze spadki odnotowano w Bułgarii i na greckiej wyspie Zakyntos – o 226 i 212 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 4 – 10 października 2021 roku.

W minionym tygodniu największy wzrost cen wyjazdów wystąpił w Maroku, gdzie podniosły się o średnio o 189 złotych, a mniejsze zwyżki miały miejsce w tureckim rejonie Dalaman i w Portugalii (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) – o 159 i 91 złotych.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021 wzrost cen wycieczek miał miejsce, podobnie jak przed tygodniem, jedynie w Turcji – o 42 złote. Na pozostałych kierunkach notowano spadki, z których największy miał miejsce w Bułgarii i wyniósł średnio 226 złotych. Znacznie mniejsze zniżki były udziałem Wysp Kanaryjskich – o 40 złotych oraz Grecji i Egiptu – o 32 i 25 złote.

Średnia cena wyższa niż w 2020 roku

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 105 złotych.

Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce na Synaju – o średnio 440 złote, zaś mniejsze na Korfu i na Tureckiej Riwierze – o 200 i 54 złote.

Najpopularniejsze kierunki wciąż droższe

Na trzech z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na jednym niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował) .
Roczne wzrosty miały miejsce w na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o odpowiednio 188, 135 i 125 złotych, natomiast w Egipcie ceny były niższe niż przed rokiem – o średnio 134 złote.

Tunezja nieco tańsza

Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrost cen wycieczek miał miejsce na Cyprze – o 364 złote, a znacząco mniejsze w Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii oraz na Majorce i Malcie – o odpowiednio 193, 180, 172 i 128 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w ujęciu rocznym spadły była Tunezja, gdzie obniżyły się one wobec poziomu z października 2020 o 22 złote.

Najtaniej z Exim Tours

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera po raz drugi od pierwszego tygodnia grudnia 2020 nie znalazło się biuro TUI Poland, ale biuro Exim Tours z liczbą 33 ofert (poprzednio 39 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 13 ofert).

Organizator ten wyprzedzał wielomiesięcznego „etatowego” lidera biuro TUI Poland z liczbą 30 ofert (poprzednio 31 ofert, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 25 ofert) oraz biuro Coral Travel z liczbą 15 ofert (poprzednio też 15 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 17 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Rainbow, Coral Travel i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Rainbow, Coral Travel i TUI Poland – wszystkie po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours i TUI Poland – 8 i 6 ofert oraz biura Neckera i Ecco Holiday – po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 8 i 4 oferty, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Sun & Fun – po 6 ofert, a w Bułgarii biura Exim Tours, Ecco Holiday i Neckera – po jednej ofercie.

Biura podróży – ceny październikowe takie jak przed rokiem