Biura podróży – ceny październikowe takie jak przed rokiem

Basen i plaża jednego z hoteli Czarnogórze/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce średnia cena imprezy turystycznej na początku października była wyższa od średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 4 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień października, czyli 4 – 10 października 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 4 i 10 października 2021 spadła o 32 złote.

Największa obniżka cen wycieczek wystąpiła w Portugalii – o średnio 130 złotych, a niewiele mniejsze spadki odnotowano na hiszpańskich wybrzeżach Costa del Sol oraz Costa de la Luz – o 115 i 111 złotych.
Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił w Turcji Egejskiej, gdzie podniosły się o średnio o 43 złote, a mniejsze zwyżki miały miejsce na Cyprze i w egipskim Marsa Alam – o 40 i 32 złote.

Jeśli chodzi o kierunki wiodące, to w minionym tygodniu, dla wylotów w dniach 4-10 października 2021, wzrost cen wycieczek miał miejsce jedynie w Turcji – o 17 złotych. Na pozostałych kierunkach notowano spadki, z których największy z nich miał miejsce w Bułgarii i wyniósł średnio 41 złotych. Niewiele mniejsze zniżki miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o 32 złote oraz w Grecji i w Egipcie – o 26 i 22 złote.

Średnia cena imprezy prawie taka sama jak rok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 4 złote.

Największe roczne spadki cen wycieczek w minionym tygodniu miały miejsce w Maroku – o średnio 563 złote, zaś mniejsze na Synaju i w Tureckim rejonie Dalaman – o 371 i 360 złotych.

Na dwóch z wiodących kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a na pozostałych dwóch niższe (porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował).
Roczne wzrosty cen miały miejsce w na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 167 i 58 złotych, natomiast w Turcji i Egipcie ceny były niższe niż przed rokiem – o średnio 214 i 151 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze i Malcie – o 409 i 252 złote, a znacząco mniejsze na Majorce i Portugalii – o 115 i 28 złotych. Kierunkami, na których ceny w skali rocznej spadły były Maroko, Tunezja i Hiszpania Kontynentalna, gdzie ceny były niższe od cen z października 2020 o odpowiednio 563, 101 i 15 złotych.

Najkorzystniejsze ceny w Exim Tours

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera po raz pierwszy od pierwszego tygodnia grudnia 2020 nie znalazło się biuro TUI Poland, ale biuro Exim Tours z liczbą 39 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem też 20, a przed dwoma laty 12 ofert).

Organizator ten wyprzedzał wielomiesięcznego „etatowego” lidera biuro TUI Poland z liczbą 31 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 31, a przed dwoma laty 30 ofert) oraz Rainbow z liczbą 17 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 18 ofert).

Egipt najtańszy w Coral Travel i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Coral Travel i TUI Poland – 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Exim Tours – 9 ofert oraz biura TUI Poland i Ecco Holiday – 7 i 6 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland – 6 ofert oraz Itaka i Exim Tours – po 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i Rainbow – 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Exim Tours i Sun & Fun – po 6 ofert, a w Bułgarii biuro Exim Tours – 2 oferty.

Biura podróży – lekki spadek cen wrześniowych