Biura podróży – lekki spadek cen wrześniowych

Plaża w Macadi Bay w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, wystąpiły spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce w Turcji i wyniósł średnio 122 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 30 sierpnia – 5 września 2021 roku.

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 spadła o 85 złotych.
W minionym tygodniu największa zniżka cen wycieczek wystąpiła na Fuerteventurze – o średnio 421 złotych, a niewiele mniejsze spadki odnotowano na Sycylii i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol – o 362 i 345 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił na Lanzarote, gdzie podniosły się o średnio po 350 złotych, a dużo mniejsze zwyżki miały miejsce na Krecie i we włoskiej Kalabrii – o 109 i 98 złotych.

W minionym tygodniu na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, wystąpiły spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce w Turcji i wyniósł średnio 122 złote. Wyraźnie mniejsze zniżki miały miejsce w Grecji – o 57 złotych, a jeszcze mniejsze na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie i w Bułgarii – o odpowiednio 31, 24 i 22 złotych.

Średnia cena imprezy wciąż wyższa niż rok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 338 złotych.

Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były znacząco wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty miały miejsce w Grecji i Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 207 i 226 złotych. W Turcji i Bułgarii ceny wrosły już bardziej znacząco – o średnio 311 i 355 złotych, a podobnie jak przed tygodniem, w zdecydowanie największej skali podniosły się na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 815 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii – o 725, 594 i 486 złotych, a znacząco mniejsze na Majorce, Malcie, we Włoszech i w Albanii o odpowiednio 264, 159, 107 i 48 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w skali rocznej spadły była Tunezja, gdzie ceny były o średnio 169 złotych niższe od cen z września 2020.

TUI kolejny raz z najkorzystniejszymi cenami

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 35 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 33, a przed dwoma laty 26 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 31 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 23 oferty) oraz Rainbow z liczbą 20 ofert (poprzednio 19 ofert, przed rokiem 16, a przed dwoma laty 12 ofert).

Egipt najtańszy w TUI i Itace

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura TUI Poland oraz Itaka – 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Exim Tours – 7 i 6 ofert oraz biura Neckera – 5 ofert, a także biura Rainbow, Grecos i TUI Poland – wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland oraz Itaka – 10 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert oraz TUI Poland i Rainbow – 3 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Sun & Fun – 4 oferty oraz Itaka i Exim Tours – po 3 oferty, a w Bułgarii biuro Coral Travel – 2 oferty.

Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż rok temu