Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż rok temu

Macadi Sunwing Waterworld
Wypoczynek w Macadi Sunwing Waterworld/fot. MM

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce średnia cena wyjazdu zagranicznego w pierwszym tygodniu września była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 375 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman – o średnio 1247 złotych oraz na Fuerteventurze i Teneryfie – o 863 i 730 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 30 sierpnia – 5 września 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 spadła o 21 złotych.
Największa zniżka cen wycieczek wystąpiła w Kalabrii – o średnio 286 złotych, a mniejsze spadki odnotowano w Maroku i na Lanzarote – o 205 i 185 złotych.
Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Synaju i Sardynii, gdzie podniosły się w jednakowym stopniu o średnio po 129 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na Zakintos – o 107 złotych.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, przeważały spadki cen wycieczek. Największy z nich miał miejsce na Wyspach Kanaryjskich i wyniósł średnio 75 złotych. Mniejsze miały miejsce w Grecji i w Turcji – o 33 i 4 złote, zaś wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Egipcie i w Bułgarii – o średnio 108 i 39 złotych.

Średnia cena dużo wyższa niż rok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 375 złotych.

Rocznych spadków cen wycieczek w minionym tygodniu nie odnotowano, a największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman – o średnio 1247 złotych oraz na kanaryjskich Fuerteventurze i Teneryfie – o 863 i 730 złotych.

Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były znacząco wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty kolejny raz miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 191 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły już w sposób bardziej znaczący, w tym w Grecji, Bułgarii i Turcji o średnio 299, 391 i 423 złote, a w zdecydowanie największej skali na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 731 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach najbardziej istotne roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i we Włoszech – o 658, 486 i 357 złotych, a znacząco mniejsze w Tunezji, Portugalii, na Malcie i w Albanii – o 115, 145, 171 i 208 złotych.

TUI – niezmiennie najniższe ceny

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 37 ofert, przed rokiem 34, a przed dwoma laty 22 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 23 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 13, a przed dwoma laty 28 ofert) oraz Rainbow z liczbą 19 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 17, a przed dwoma laty 27 ofert).

W Egipcie najtaniej z Sun&Fun i TUI

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Sun & Fun i TUI Poland – 6 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland i Itaka – 6 i 5 ofert oraz biura Rainbow, Exim Tours i Neckera – wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura TUI Poland i Itaka – 10 i 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 9 ofert i TUI Poland – 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Coral Travel i Sun & Fun – po 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Ecco Holiday – po 2 oferty.

Biura podróży – wyjazdy zagraniczne znowu droższe