Biura podróży – wyjazdy zagraniczne znowu droższe

Imprezy turystyczne drożeją z tygodnia na tydzień
Plaża w Egipcie/fot. AG

W minionym tygodniu, w biurach podróży w Polsce, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 41 złotych. Najbardziej podrożały imprezy w Kalabrii – o 283 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 30 sierpnia – 5 września 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 41 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił we włoskiej Kalabrii, gdzie podniosły się średnio o 283 złote, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce w Marsa Alam i na Synaju – o 184 i 164 złote.

W minionym tygodniu zdecydowanie największe i zbliżone w skali spadki cen wycieczek wystąpiły na Dżerbie i w Tunezji Kontynentalnej, które wyniosły średnio 83 i 82 złote, a niewiele mniejsze zniżki notowano na Sardynii (ponownie) – o 73 złote.

Z najpopularniejszych – Turcja i Tunezja lekko w dół

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, miały miejsce głównie wzrosty cen wycieczek. Zdecydowanie największy z nich miał miejsce w Egipcie i wyniósł 133 złote. Mniejsze miały miejsce w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji – o średnio odpowiednio 79, 55 i 25 złotych, a spadki średnich cen odnotowano w Tunezji średnio o 82 zł i w Turcji – średnio o 5 złotych.

Drożej niż rok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 350 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman i na Sycylii – o średnio 1176 i 1123 złote oraz na Fuerteventurze – o 970 złotych.

Największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku gdzie obniżyły się one o 247 złotych, a wyraźnie mniejszy był roczny spadek cen wycieczek w Marsa Alam, który wyniósł 36 złotych.
Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o jedynie 35 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły w bardziej znaczący sposób, w tym w umiarkowanym w Bułgarii – o średnio 160 złotych, w większym w Grecji i w Turcji – o 306 i 413 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 640 złotych.

Portugalia najbardziej podrożała

Na mniej uczęszczanych kierunkach jedyny roczny spadek cen wycieczek miał miejsce w Maroku – o 247 złotych. Na pozostałych kierunkach w okresie roku ceny wycieczek rosły. W najmniejszym stopniu w Hiszpanii kontynentalnej i w Tunezji – o 70 i 160 złotych, w większym na Malcie i na Majorce – o 299 i 385 złotych, a w największym w Albanii, na Cyprze, we Włoszech i Portugalii – odpowiednio 502, 579, 701 i 763 złote.

Najkorzystniejsze ceny znowu w TUI

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 37 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 27 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 7 ofert) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 22 oferty).

Egipt – najtaniej z Exim Tours i Coralem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Exim Tours i Coral Travel – 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland – 7 ofert oraz biura Grecos, Itaka i Rainbow – wszystkie po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Exim Tours – 6 ofert i Coral Travel – 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Ecco Holiday – 3 i 2 oferty.

Biura podróży – wrzesień droższy niż przed rokiem