Biura podróży – wrzesień droższy niż przed rokiem

Ceny imprez turystycznych wyższe niż rok temu
Plaża w Czarnogórze/fot. AG

W ostatnim tygodniu w biurach podróży w Polsce, średnia cena imprezy sprzedawanej na pierwszy tydzień września była wyższa od średniej ceny z poprzedniego sezonu o 177 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na kanaryjskiej Gran Canarii – o średnio 634 złote oraz w Albanii i na Fuerteventurze – o 482 i 477 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień września, czyli 30 sierpnia – 5 września 2021 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 30 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów wystapił na Teneryfie, gdzie podniosły się średnio o 203 złotych, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce na greckich wyspach Kos i Zakintos – o 174 i 106 złotych. Największy spadek cen wycieczek wystąpił w Tunezji Kontynentalnej, który wyniósł średnio 151 złotych, a znacząco mniejsze zniżki notowano na Sardynii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i w tureckim regionie Dalaman – o 89 i 87 złotych.

Wszystkie kierunki drożeją

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, miały miejsce jedynie wzrosty cen wycieczek. Zdecydowanie najmniejszy z nich miał miejsce w Turcji i wyniósł jedynie 3 złote. Większy miał miejsce w Egipcie – o średnio 32 złote, jeszcze większe na Wyspach kanaryjskich i w Grecji – o 59 i 71 złotych, a największy odnotowano tym razem w Bułgarii- o średnio 91 złotych.

Drożej niż tok temu

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 177 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na kanaryjskiej Gran Canarii – o średnio 634 złote oraz w Albanii i na Fuerteventurze – o 482 i 477 złotych. Największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku gdzie obniżyły się one o 541 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wycieczek w Marsa Alam i na Synaju, które wyniosły 282 i 202 złote.

Z liderów tylko Egipt tańszy

Wśród wiodących kierunków jedyne spadki cen wycieczek miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny były niższe o 182 złote wobec cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w umiarkowanym i dość podobnym stopniu w Grecji i Bułgarii – o średnio 157 i 161 złotych, w większym w Turcji – o 214 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 500 złotych.

Maroko dużo tańsze

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek miał miejsce w Maroku – o 541 złotych, a znacznie już mniejszy w Hiszpanii kontynentalnej – o 65 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły – w stopniu najmniejszym w Tunezji i na Malcie – o średnio 110 i 112 złotych, w większym we Włoszech, na Majorce i w Portugalii – o 263, 319 i 323 złote, a w największym na Cyprze i w Albanii – o średnio 435 i 482 złote.

TUI wciąż z najkorzystniejszymi cenami

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 34 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 41, a przed dwoma laty 30 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Rainbow z liczbą 30 ofert (poprzednio 17 ofert, przed rokiem 15, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 23 ofert (poprzednio 21 ofert, przed rokiem 27, a przed dwoma laty 10 ofert).

Do Egiptu najtaniej z Coralem

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miało biuro Coral Travel – 5 ofert oraz biura Rainbow i Exim Tours – po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowało biura Rainbow i TUI Poland – 6 i 5 ofert oraz biura Grecos, Coral Travel, Exim Tours i Neckera –wszystkie po 4 oferty. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura Itaka i TUI Poland – po 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Exim Tours – 5 ofert oraz Coral Ravel i Sun & Fun – po 3 oferty, a w Bułgarii biura Best Reisen i Ecco Holiday – po 2 oferty.

Biura podróży – wszystkie kierunki droższe niż przed rokiem